Euro
9.4308
-0.26%
Dolar
7.8235
-0.1%
Altın
458.7
0.41%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
148.501
0.90%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Zazaca Kürtçe'den ayrılarak ders kitaplarına girecek

  Ömer Dinçer, "Bir hata yaptık. Seneye inşallah kitaplarda Zazaca'yı ayrı bir dil olarak göreceksiniz." dedi.
  • 14.12.2012 - 13:34
  Zazaca Kürtçe'den ayrılarak ders kitaplarına girecek

  Zazaca Kürtçe den ayrılarak ders kitaplarına girecek #1

  Bingöl Üniversitesi 'nde düzenlenen konferansta konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, seneye Zazaca'nın kitaplarda Kürtçe'nin lehçesi değil ayrı bir dil olarak kabul edileceğini açıkladı .

   

  ZAZACA AYRI BİR DİL OLARAK YER ALACAK

  Zazaca'yı kitaplara Kürtçe 'nin bir lehçesi olarak verdiklerini, kendisinin uzmanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini vurgulayan Bakan Ömer Dinçer, "Bu konuda bir hata yaptık. Seneye inşallah kitaplarda Zazaca'yı ayrı bir dil olarak göreceksiniz." dedi.

  ÖĞRETMENLERE ZAZACA EK DERS OLARAK VERİLEBİLECEK

  12 Aralık Dünya Bingöllüler münasebetiyle, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl'de bir konferansa katılan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Zazaca Yüksek Lisansı yapan öğrencilerle ilgili şu şekilde bir açıklama yaptı: "Zazaca şu an öğretmenlik alanı değil. İlerde öğrencilerin seçme durumuna göre yeni bir öğretmenlik alanı olarak tanımlanabilir. Hangi alandan mezun olmuşsanız o alanda başvuruda bulunacaksınız. Ve o alanda öğretmen olduktan sonra size ek ders olarak Zazaca'yı vereceğiz."

  BİNGÖL'DE EN ÇOK SEÇİLEN DERS KUR'AN-I KERİM

  Seçmeli derslere dair istatistiki bilgiler de veren Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Bingöl'de 3179 öğrenciyle en çok Kur'an-ı Kerim dersinin seçildiğini bildirdi.
  Ömer Dinçer, Kur'an-ı Kerim derslerinde sadece harflerin öğretilmeyeceğini modern eğitim yöntemleri eşliğinde öğrencilere Kur'an'ın ruhunu da öğreteceklerini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir