Dolar
7.2633
0.48%
Euro
8.6053
-0.0824%
Altın
2053.8
-0.457%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
480.574
0.239%
Bitcoin
86028.22
0.5448%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Zazaki soruları sızdırıldı

  Dicle Üniversitesi'nde Zazaki sorular sızdırılınca sınav iptal edildi.
  • 21.01.2013 - 13:22
  Zazaki soruları sızdırıldı

  Zazaki soruları sızdırıldı #1

  Dicle Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından Tezsiz Yüksek Lisans için Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde yapılacak olan sınav sorularının sızdırıldığı ortaya çıktı. Üniversite yönetimi sınavı iptal etti.

  1500 KİŞİ MÜRACAAT ETTİ

  Kürtçe eğitim ve ana dilde savunma konusunda önemli bir adım atan Dicle Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Kürtçe ve Zazaca üzerine 150 kişilik tezsiz yüksek lisans programı açtı. Kürtçe öğretmeni yetiştirmeyi hedefleyen programa bin 500 kişi müracaat edince üniversite, yazılı ve sözlü sınav yapma kararı aldı. Ancak sınava dakikalar kala soruların sızdırıldığı ortaya çıktı. Eğitim ve İktisat Fakültelerinde başlayan sınav iptal edildi. Bunun üzerine bir grup öğrenci, sloganlar eşliğinde rektörlük binasına harekete geçti. Rektörlük binası önünde güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, geçişe izin vermedi. Kısa süren gerginliğin ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

  "ELEKTRONİK HIRSIZLIĞI"

  Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, arzu etmedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. İnternette ilan edilen sorularla, kitapçıkları karşılaştırdıklarını dile getiren Bilici, "Web'de yayınlanan sorular ham sorular. Hocalardan gelen sorular değil. İnternette yayınlanan 43 tane soru var, biz sadece 33'ünü kitapçığımıza almışız. Kurmanciyle ilgili bir sızma yok. Eğer sızacak olsa onlar da çoktan sızmış olurdu. Web'de delilimiz var. Elektronik ortamdayız. Dünyanın her yerinde elektronik hırsızlığı oluyor. Burada da bir hırsızlık olmuştur. Üzerine gideceğiz." diye konuştu.

  PAZAR GÜNÜ MATBAADA BASILDI

  Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Sabri Eyigün, Cihan Haber Ajansı(Cihan)'na yaptığı açıklamada Zazaki sorularının sızdırıldığını doğruladı. Soruların pazar günü akşam saatlerinde matbaada basıldığını ifade eden Eyigün, buna rağmen soruların büyük bir kısmının sızdırıldığını dile getirdi.

  "SINAV KOMİSYONU TARAFINDAN GÖNDERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

  Soruların üniversite veya sınav komisyonu tarafından gönderilmesinin mümkün olmadığının altını çizen Eyigün, şöyle konuştu: "Bunun en güzel kanıtı şu; Kürtçe sorular gönderilmemiş. Eğer sınav komisyonunun böyle bir niyeti olsaydı, Kürtçeye giren daha fazla, 800-900 kişi Kürtçeden sınava giriyor. O soruları gönderirdi. Onu göndermediğine göre demek ki bizden çıkmamıştır. Biz çok sayıda soru aldık. Sınavda çıkacak soruların yerine bütün sorular gitmiş. Komisyon bu soruları göndermiş olsaydı komisyon sorulacak soruları gönderirdi, hepsini göndermezdi." Soruların komisyon tarafından belirlenerek bir havuzda toplandığını kaydeden Eyigün, "Havuzdaki sorular bir şekilde birilerinin eline geçmiş. O da bir tanıdığına yakınına göndermiştir." ifadelerini kullandı.

  SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

  Üniversitede kurulan bir komisyon tarafından incelemelerin başlatıldığını bildiren Eyigün, araştırmaların neticesinde soruların kimin bilgisayarından sızdırıldığının ortaya çıkacağını dile getirdi. Eyigün, Savcılığa suç duyurusunda da bulunduklarını kaydetti. Eyigün, "Tüm soruları bilecek olan kişi sayısı fazla değil. Hocalarımızı zan altında bırakmak istemiyoruz." dedi.

  Görüş Bildir