taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9609
6.5604
1570.25
119689.48
301.078
55371.42

Eğitimciden örnek davranış

Arkadaşlarının aksine sigara içmeyen Yusuf Özmerdivenli, bu parayla kitap satın alarak dev bir hazinenin sahibi oldu.

07.08.2017 - 18:01..
Whatsapp ile paylaş
Eğitimciden örnek davranış

Sigaraya para vermek yerine şimdiye kadar 10 bin kitap alan 73 yaşındaki Özmerdivenli, müdür olduğu Kayseri Fen Bilimleri Lisesinde öğrencilerine kitap sevgisi aşılamaya çalışıyor.

İşte Özmerdivenli'nin yarım asırlık hikayesi...

"SİGARA İÇMEMENİN FAYDASI"

"Bana da iç Yusuf, bir taneden, iki taneden bir şey olmaz gibi telkinlerde bulundular. Ama ben Sigara içmeyeceğim, o parayla kitap alacağım dedim. Sigara içseydim yandı gitti, duman olacaktı. Sigara içmemenin bana kazandırdığı servet, 10 bin ciltlik kütüphane oldu." diye konuştu.

Özmerdivenli, her çeşit eserin bulunduğu kütüphanesinde, eski parayla 25 ve 50 kuruş yazan kitapların da yer aldığını belirtti.

Eğitimciden örnek davranış

"MUTLULUK DUYUYORUM"

"Öğrencilerime o duyguyu aşılamaya çalışıyorum. Evden kitapların bir kısmını götürüyorum, kütüphane sistemi uyguluyorum. Çok sayıda öğrencim bundan istifade ediyor, kitap okuma alışkanlığı kazanıyor. Bundan mutluluk duyuyorum. Bu bana sigara içmemenin 70 küsur yaşında olmama rağmen kazandırdığı servettir. Sağlık yönünden kazandırdığına gelince, bunu ancak Allah bilir ancak benden en az 15-20 yaş küçük sigara içen arkadaşlarımla koşuya da çıkarım, merdiven de çıkarım."

"BÜYÜK BİR SERVETİN SAHİBİ OLDUM"

"Dershanede görev yaptığım sırada bir öğrencim, her teneffüste sigara içmeye çıkıyordu. Bu durum dikkatimi çekti. Geldi, oturdu, anlattı. Arkadaşlar önce ikram ettiler, özendik, içiyoruz, arkadaş kurbanıyız dedi. Sana bu kötülüğü yaptılarsa o arkadaşlarından biraz uzak dur ve bırakmaya çalış dedim. Kendi hayatımdan örnek verdim. Ben içmedim, halimden memnunum. Bu kadar bir servetin sahibi oldum sigara içmemekle, sana da tavsiye ederim dedim. Ona sigaranın zararlarını anlatan kitaplar da verdim.

Yıllar sonra kendisiyle yeniden karşılaştım. Geldi elimi öptü, sarıldık. Şimdi Erciyes Üniversitesinde doçentim. Çok teşekkür ederim, size minnet borçluyum. Sizin yolunuzdan gidiyorum, ben de sigaraya vereceğim parayı götürüyorum kitaba veriyorum, bin 650 kitabım oldu."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir