taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7331
Euro
7.2853
Altın
1615
Borsa
89552.61
Gram Altın
349.452
Bitcoin
45640.45

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Enflasyon Şubat'ta düzelir

Bakan Zeybekci, bu yıl yüzde 4'lük büyüme tahmininde şu anda bir risk görmediğini ve enflasyonda Şubat ve Mart ayından itibaren pozitif gelişmeler olacağını düşündüğünü söyledi.


Whatsapp ile paylaş

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Enflasyon Şubat'ta düzelir

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Enflasyon Şubat'ta düzelir

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, D-8 Genel Sekreteri Es-Seyyid Ali Muhammed Musevi ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

'İHRACAT HEDEFİNİ YAKALAYABİLECEĞİZ'

Ocak ayı ihracat rakamlarını Gaziantep'te açıkladıklarını ve Ocak ayı rekoru kırıldığını kaydeden Zeybekci, "Bu sene inşallah 166 milyar dolarlık ihracat hedefini çok rahatlıkla yakalayabileceğiz. Şubat ve Mart ayları da böyle devam edecek" dedi.

'ENFLASYON ŞUBAT MART GİBİ DÜZELİR'

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre ihracat Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 artışla 12.02 milyar dolar oldu. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek Ocak ayı ihracat rakamı oldu. Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin ihracatı desteklediğinin altını çizen Zeybekci, "(Ocak ayı) Ana büyük sepette çok kalıcı enflasyon tortusu bırakmadı.. Bazı mevsimsel (etkilerden) kaynaklanıyor. Ana tüketim, ara tüketim mallarında ve hammaddede uzun vadeli enflasyon yaratacak bir şey olmadığını gördük. İnşallah Şubat ve Mart gibi tekrar düzelecek, tekrar hedeflere doğru uygun, pozitif gelişmeler yaşanacaktır" dedi.

'KİMSE FAİZ ARTIŞININ ÜLKEYE FAYDALI OLACAĞINI BEKLEMİYOR ZATEN'

Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz artışı kararını değerlendirirken kalıcı ve uzun vadeli faiz artışı olmadığının altını çizen Zeybekci, "Türkiye'nin Hazine olarak, devlet olarak, ülke olarak uzun vadeli faizlerinde belirgin bir artışın şu ana kadar olmadığını ve uzun vadeli de yakın gelecekte baktığımızda olmayacağını görüyorsunuz. Hiç kimse bu ülkede faiz artışının ülkeye de faydalı olacağını da beklemiyor zaten. Biz kalıcı olma ihtimali olan yüksek faizin, ki şu anda böyle bir şey yok, ülkenin büyümesinde, istihdamında, kalkınmasında ve ihracatında iyi bir şey olmadığının altını çiziyoruz." dedi.

Zeybekci, hedeflerinin, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz artışının uzun vadeli ve kalıcı olmaması olduğunu da söyledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir