Euro
0.00%
Dolar
0.00%
Altın
0.00%
Borsa
0.00
0.00%
Bitcoin
491.000
1.52%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  2015'te 40 milyon turist bekleniyor

  2015 Yılı Programı'ndan derlenen bilgilere göre, turizmde nitelikli işgücü, tesis ve hizmet kalitesiyle uluslararası marka haline gelinmesi hedefleniyor.
  • 03.11.2014 - 13:00
  2015'te 40 milyon turist bekleniyor

  turizm.jpg

  Turizm sektöründe daha üst gelir grubuna hitap edecek şekilde turizm ürün ve hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi, turizm değer zincirinin her bileşeninde kalitenin artırılması ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde bölgesel kalkınmada öncü bir sektör haline gelinmesi amaçlanıyor.

  TURİZM GELİRİ KATLANARAK ARTIYOR

  Programa göre, gelecek yıl Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının da yüzde 5,3 yükselişle 39,2 milyon olacağı öngörülüyor. Gelecek yıl, yurt dışına çıkacak vatandaş sayısının ise yüzde 4,3 artışla 8,4 milyon olması bekleniyor.Turizm gelirlerinin yüzde 6,9 artışla 36,5 milyar dolar olarak gerçekleşmesi tahmin edilirken, sektör giderlerinin ise yüzde 6,6 yükselişle 6,1 milyar dolar olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli yatak sayısının 830 bin, belediye belgeli yatak sayısının 503 bin olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

  2015'TE İZLENECEK POLİTİKALAR

  Bu kapsamda gelecek yıl, kış turizmine yönelik yatırımlarda etkinlik ve sürdürülebilirliğin artırılması amacıyla Kış Turizmi Master Planı hazırlanacak. Strateji kapsamında bölgenin kış turizmi potansiyeli değerlendirilerek öncelikli alanlar belirlenecek, kış turizmi merkezlerine yönelik yatırım planlaması yapılacak ve kış turizm merkezlerinde yeni işletmecilik modelleri geliştirilecek.

  4 BİN KİŞİ MESLEKİ EĞİTİM ALACAK

  Gelecek yıl Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli yaklaşık 4 bin işletmede Turizm İşgücü Araştırmasının tamamlanması ve 4 bin kişinin mesleki eğitim alması sağlanacak. Araştırma kapsamında, çalışanların niteliklerine yönelik bilgilerin yer aldığı bir veritabanı oluşturulacak ve sürekli güncel tutulacak olan veritabanı projeler, akademik çalışmalar ve eğitim programları için bir yol haritası niteliği taşıyacak.

  TERMAL TURİZM ETKİN HALE GELECEK

  Termal kaynakların hangi hastalıklar için kullanılacağına dair çalışmalar yapılacak, sonuçlar pazarlama kanallarında etkin bir şekilde kullanılacak. Türkiye'de aktif olan kurumlardan özellikle termal turizmi hizmeti sunabileceklerinin listesi, tesislerin kapasiteleri ve hizmet sunum altyapılarını da içerecek şekilde belirlenecek. Öncelikli olarak imar planı çalışmalarının yapılması, jeotermal su dağıtım hattı projelerinin oluşturulması, planlama çalışması tamamlanan yerlerde altyapı çalışmalarının başlatılması sağlanacak.

  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığından günlük veri transferine, tek kaynaktan istatistik üretimine ve turizm istatistiklerine ilişkin rapor ve bültenlerin kullanıcı dostu bir ara yüz aracılığıyla oluşturulmasına imkan veren bilgi sistemi altyapısı kurulacak.


  Görüş Bildir