Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.087
0.91%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  3. köprü ihalesinde 5 teklif geldi

  İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprü ihalesi Karayolları Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştiriliyor.
  • 20.04.2012 - 11:23
  3. köprü ihalesinde 5 teklif geldi

  3. köprü ihalesinde 5 teklif geldi #1

  Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3.Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi'' işinin ihalesine 5 teklif geldi.

  11 şirket şartname aldı

  2 milyar dolarlık ihale için 11 yatırımcı şirket şartname aldı. Yetkililer, 3. köprü projesine girmek isteyen şirketlerin hem teknik hem de mali olarak güçlü olması gerektiğine dikkat çekerek, "Bu projeye hayal aleminde koşanların girmesini istemiyoruz" dedi.

  İhale için yerli firmalardan Park Holding, MAPA, STFA, Güriş, Atlı Makina, Yapı Merkezi, Cengiz İnşaat, Alsim-Alarko; yabancı şirketlerden ise İtalyan Astaldi, Salini SPA ve G. Koreli POSCO şartname aldı. 3. köprü projesine girmek isteyen şirketlerin hem teknik hem de mali olarak güçlü olması gerektiğine dikkat çeken yetkililer, " İhalede ödemenin kredi ile yapılmasını istemiyoruz. Bu projeye hayal aleminde koşanların girmesini istemiyoruz" ifadesini kullandı.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ihaleye ilişkin "İnşallah şartname alan 11 şirketin tamamı teklif verir. Yarısı da teklif verse makbuldür, ihaleye teklif geleceğini düşünüyorum" diye konuştu.

  Kamulaştırma bedelleri düşürüldü

  İstanbul üçüncü köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinde 5 Nisan 2012 olarak belirlenen teklif verme tarihi, 20 Nisan'a ertelenmişti. İhale için, ocak ayında şartname alan 18 firmanın hiçbirinden teklif gelmemesi üzerine ihale iptal edilmiş, hükümet gerekirse köprünün milli bütçeyle yapılabileceğini belirtmişti. Projenin etap etap ihale edilmesine karar verilerek, ocak ayı sonunda yayımlanan yeni ihale ilanında, bir önceki ihalenin kapsadığı bağlantı yollarında değişikliğe gidilmiş, ihale üçüncü köprünün de dahil olduğu Odayeri-Paşaköy kesiminin yapım, işletim ve devir işi olarak belirlenmişti. Hükümet ayrıca projeyi üstlenecek sermaye grubunun ödeyeceği kamulaştırma bedellerini kademeli olarak düşürdü. Şirketler kamulaştırma ve müşavirlik bedellerinin tamamından kurtarıldı. 3. köprü projesini üstlenecek firmalara KDV muafiyeti de sağlandı.

  135 bin araç geçiş garantisi

  Proje kapsamında Boğaz'a 3. köprü, 35 kilometrelik bağlantı yolu ve Odayeri-Paşaköy arası 60 kilometre uzunluğundaki otoyol inşa edilecek. İhaleyi kazanan yatırımcıya, yıllık 135 bin araç geçiş güvencesi verilecek.

  İhalede şartname alan şirketler

  -Cengiz İnşaat
  -MAPA İnşaat
  -STFA
  -Güriş İnşaat
  -Park Holding
  -Atlı Makine ve İnşaat
  -Yapı Merkezi
  -Alsim-Alarko
  -POSCO İnşaat (G. Kore)
  -Astaldi SPA (İtalya)
  -Salini SPA (İtalya)

  25 yıl işletme hakkı ihalesi 9 Ağustos'ta

  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın ihaleye çıkardığı otoyol ve köprülerin tek paket halinde 25 yıl işletim hakkına ilişkin ihalede son teklif verme tarihi 17 Mayıs'tan 9 Ağustos'a uzatıldı. Köprü ve otoyol projesinde ön yeterlilik başvuru son tarihi 24 Nisan'dan 28 Haziran'a ertelendi. ÖİB, Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu, Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, Toprakkale-İskenderun Otoyolu, Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu, tek paket halinde 25 yıl süre ile özelleştirecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir