Dolar
6.8638
-0.0029%
Euro
7.8448
0.2402%
Altın
1808.47
-0.0547%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.294
-0.0267%
Bitcoin
63299.08
-0.6885%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C

  3. köprü ve bağlantı yolları ihaleye çıkıyor

  Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 3.köprünün bağlantı yollarını yıl sonuna kadar Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilecek.
  • 28.06.2014 - 16:58
  3. köprü ve bağlantı yolları ihaleye çıkıyor

  3. köprü ve bağlantı yolları ihaleye çıkıyor #1

  Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan; Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yollarını yıl sonuna kadar Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale etmeyi planladıklarını söyledi.

  "İHALE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI"

  Turhan, yaptığı açıklamasında, "İhale hazırlık çalışmaları tamamlandı. Hazine Müsteşarlığının uygun görüşünün ardından temmuz ayında ilana çıkacağız" dedi.

  "ŞERİT SAYISININ ARTTIRILMASI İHTİYAÇ OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR"

  Turhan, yaptığı açıklamada, Karayolları Genel Müdürlüğünün otoyol konusunda önemli mesafeler aldığını, yüksek standartlı ve konforlu yollar için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Araç sayısı arttıkça yeni yolların yapımının kaçınılmaz olduğunu anlatan Turhan, "Mevcut yolların standardının yükseltilmesi, şerit sayısının arttırılması ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle önümüzdeki günlerde yeni kapasite oluşturmak amacıyla ana güzergahlarda otoyolların hizmete alınması artık gündeme geliyor" diye konuştu.

  3. köprü ve bağlantı yolları ihaleye çıkıyor #2

  ÇALIŞMALAR 2015'TE BAŞLAYACAK

  2015 yılı içinde Kuzey Marmara Otoyolu'nun kalan kısımlarında çalışmalara başlayacaklarını anlatan Turhan, "Öngördüğümüz inşaat süresi işin başlangıcından sonra üç yıl. Müteahhit, erken tamamlarsa bu onun avantajı oluyor. Yapım artı işletme süresini yarıştırıyoruz. Ama üç yıldan sonraya kalırsa cezai müeyyidemiz oluyor" dedi. Yolun tamamlanmasının ardından Türkiye'de ilk kez bir otoyolun özel şirket tarafından işletileceğini bildiren Turhan, "Bu yoldan geçiş ücreti, araçların cinsine, sınıfına ve mesafesine göre belirleyeceğimiz tavan fiyata göre şirket tarafından tespit edilecek. Tavan fiyat, her yıl değişen şartlara göre güncellenecek" diye konuştu.

  "ÖZEL GÜNLERDE BU YOLLARI ÜCRETSİZ KULLANDIRABİLİR"

  Otoyolda bayramlarda ve özel günlerde ücretsiz geçişe yönelik maddenin şartnamede yer alacağını ifade eden Turhan, "Ancak bu maddenin herhangi bir bağlayıcılığı olmayacak. Ama idare isterse bayramlarda veya bazı özel günlerde bu yolları ücretsiz kullandırabilir , trafiğe kapatabilir. Bu yolları başka amaçla kullanabilir. Örneğin İstanbul'da Avrasya maratonu yapıyoruz. İdare bu yetkiye bu yollarda sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

  Görüş Bildir