Petrol
96.08
-0.53%
Euro
18.2097
-0.28%
Dolar
18.1144
0.20%
Altın
1.02
-0.08%
Borsa
3036
0.00%
Bitcoin
393.289
-8.09%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  5 milyar dolarlık gaz anlaşması imzalandı

  Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na ilişkin mutabakat zaptı Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalandı
  • 26.12.2011 - 11:49
  5 milyar dolarlık gaz anlaşması imzalandı

  5 milyar dolarlık gaz anlaşması imzalandı #1

  Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na ilişkin mutabakat zaptı Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalandı. Enerji Bakanı Yıldız, hattın maliyetinin 5 milyar dolar olabileceğini belirtti.

  MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

  Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanlığı arasında, ''Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'' yapımına ilişkin mutabakat zaptı, Enerji Bakanlığında düzenlenen törenle imzalandı. Zapta Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natıg Aliyev imza koydu. Azeri (Şahdeniz 2) doğalgaz gazının gerek Türkiye'de satışı gerekse de Avrupa pazarlarına Türkiye üzerinden transit olarak taşınmasını öngören Hükümetlerarası Anlaşma 25 Ekim 2011 tarihinde İzmir'de imzalanmıştı. Söz konusu anlaşma içerisinde, Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden transit taşınması amacıyla ulusal doğalgaz iletim sisteminin kullanılmasının yanı sıra münhasır bir boru hattının inşa edilmesi de alternatif bir seçenek olarak düzenlenmişti.

  HATTIN MALİYETİ 5 MİLYAR DOLAR OLACAK

  Bugünkü imzalanan mutabakat zaptı ile Trans Anadolu ismi verilen söz konusu münhasır boru hattına yönelik çalışmaların ivedilikle başlanılması ve iki ülke tarafından tayin edilen şirketlerin ortak bir konsorsiyum tesis etmeleri konusunda mutabakat sağlanmış oldu. Bu çerçevede, söz konusu konsorsiyum içerisinde Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve Türkiye'den Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ilk ortaklar olarak yer alacak. Süreç içerisinde diğer uluslararası petrol ve doğalgaz şirketleri de konsorsiyuma dahil olabilecekler. Enerji Bakanı Yıldız, hattın maliyetinin 5 milyar dolar olabileceğini belirtti.

  16 MİLYAR METREKÜP GAZ GELECEK

  Projenin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Boru hattından yılda yaklaşık 16 milyar metreküp doğalgaz geçecek. Bu gazın 6 milyar metreküplük bölümünü, Türkiye kendi ihtiyaçları için kullanabilecek.

  BATI HATTI İÇİN GÖRÜŞME YAPILACAK

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Yıldız, yarın da Rus Gazprom'dan yetkililerle Batı Hattı konusunda görüşeceklerini açıkladı. Yıldız, "Batı Hattı'nda akışın hem Türkiye hem bölge açısından iyi olacağı ve iyi niyeti bildireceğiz. Hem TPAO hem de BOTAŞ'ın çabaları vardır. Sonuçta biz vatandaşın sıkıntı yaşamayacağını umuyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir