Euro
10.3688
0.58%
Dolar
8.8374
0.86%
Altın
497.61
1.37%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
371.462
-4.76%
18ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 18 C

  Güneydoğu ekonomisine PKK darbesi

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çözüm süreci ile sağlanan ekonomik gelişmeye terör saldırıları büyük darbe vurdu.
  • AA
  • 19.08.2015 - 12:30
  Güneydoğu ekonomisine PKK darbesi

  Güneydoğu ekonomisine PKK darbesi #1

  Çözüm sürecinde yatırımcıların sıraya girdiği, organize sanayi bölgelerinde doluluğun yüzde 100'e ulaştığı, yeni bölgeler ve ilave etaplar kurulması için hazırlıkların sürdürüldüğü Güneydoğu Anadolu'daki ekonomik gelişme, terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle adeta durdu.

  Süreci akamete uğratmaya yönelik terör eylemlerinin bölge ile ticaret yapanları da tedirgin ettiğini belirten iş adamları, bölgede hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşamamaktan endişe duyuyor.

  TERÖR SALDIRILARI EKONOMİYİ ETKİLEDİ

  Güneydoğu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, AA muhabirine, terör saldırılarının ekonomiyi son derece olumsuz etkilediğini söyledi.

  TEŞVİKLERE RAĞMEN YATIRIMCI GİTMİYOR

  Diyarbakır ve bölgesine yıllardır önemli teşvikler verilmesine rağmen terör olayları sebebiyle yatırımcının bölgeye gelmek istemediğini ifade eden Çıkmaz, "Çözüm süreci ile ekonomide yaşanan hareketlilik, terör saldırılarıyla yavaşladı. Terör saldırıları yatırım, ihracat ve ekonomiyi olumsuz etkiledi" dedi.

  Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, Çözüm sürecinde diğer bölgelerden çok sayıda yatırımcının Güneydoğu'da yatırım yapmak için yer aradığını dile getirerek, "Çözüm sürecinde bölgede yatırım için yer aranırken şimdi ne yerli ne yabancı yatırımcı görüyoruz. Bu da çatışmalı ortamın sonucudur" dedi.

  HDP'NİN YAPICI ROL ALMASI GEREKİYOR

  "AK Parti, çözüm sürecini başlatsın ve tamamlasın istiyorlar. Tek başına olmaz. Sen destek vermezsen bu süreç tamamlanamaz. HDP'den siyasette yapıcı rol almasını istiyoruz" diyen Özkılıç, bu konuda Meclis'teki partilere büyük görev düştüğünü sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir