AB: İsveç'in de avro kullanmasını isteriz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de İsveç Ekonomi Bakanı Magdalena Andersson ile görüştü.

BASINA SIZAN BİLGİLERİ DEĞERLENDİRDİ

Moscovici ve Andersson, görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Avro Bölgesi'nde reform hazırlıkları ve Avrupa Komisyonu'nun, AB içindeki bütün ülkelerin 2025 yılına kadar avroyu kullanmasını sağlayacak bir tasarı üzerinde çalıştığına dair bilgilerin basına sızması hakkında değerlendirilmede bulundu.

AB: İsveç'in de avro kullanmasını isteriz

"AVROYA GEÇMEYE ZORLAMAYACAĞIZ"

AB'nin ortak para birimi avronun "Birliğin sembolü ve Avrupalıların istikrar garantisi" olduğunu belirten Moscovici, "İsveç'in de içinde olduğu bazı AB ülkelerinin ortak para birimi avroya geçmesini istiyoruz ama söz konusu bu ülkeleri avroya geçmeye zorlamayacağız." dedi.

Avro Bölgesi'ndeki reform hazırlıklarına da değinen Moscovici,  AB Komisyonu'nun AB reformlarıyla ilgili önerileri arasında Avro Bölgesi bütçesi ve Avro Bölgesi Maliye Bakanlığı da bulunduğunu vurguladı.

AB: İsveç'in de avro kullanmasını isteriz

Moscovici, "AB ülkelerinin aralık ayında özel bir zirve yapması planlanıyor. Bu önerilerin üye ülkeler arasında görüşülüp değerlendirilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"İSVEÇ HALKI 2013 YILINDA KARARINI VERDİ"

İsveç Ekonomi Bakanı Magdalena Andersson ise İsveç halkının 2013 yılında yapılan refarandumda avroya geçmeyi reddettiğini hatırlattı. Andersson, ayrıca, Moscovici ile yaptıkları görüşmede Avro Bölgesi'nde yapılacak reformlar hakkında bilgi alışverişinde bulunduklarını aktardı.

AB: İsveç'in de avro kullanmasını isteriz

DOKUZ AB ÜLKESİ AVRO KULLANMIYOR

AB üyesi 28 ülkenin 19’u ortak para birimi avroyu kullanırken Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Macaristan, Polonya, Romanya, İsveç ve İngiltere olmak üzere dokuz ülke yerel para birimini kullanmaya devam ediyor.