Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
713.627
1.81%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  AB temsilcisi: Türkiye en önemli ortağımız

  AB'nin genişlemeden sorumlu yeni Komiseri Hahn Türkiye'nin en önemli ortakları olduğunu söyledi.
  • 30.09.2014 - 20:40
  AB temsilcisi: Türkiye en önemli ortağımız

  Jean-Claude Juncker

  Jean-Claude Juncker başkanlığındaki yeni AB Komisyonu'nda genişleme müzakerelerinden ve komşuluk politikasından sorumlu üye olarak görev almaya hazırlanan Johannes Hahn, AB'nin, "en önemli ortağı" Türkiye ile katılım müzakerelerini sürdürmek zorunda olduğunu söyledi.

  ARAMIZDAKİ TİCARET HACMİ 100 MİLYAR AVRO

  Yeni göreviyle ilgili Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda mülakata alınan Hahn, Türkiye karşıtı parlamenterlerin katılım müzakerelerinin durdurulmasına yönelik taleplerini reddetti.

  Hahn, "Dinleyin, ben pragmatik biriyim. Türkiye açık arayla en önemli ortak. AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 100 milyar avro. Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının dörtte üçü Avrupa'dan gidiyor" dedi.

  AB'yle geleceğe odaklı, makul ve istikrarlı ilişkiler içinde bulunmasının Türkiye'nin menfaatine olduğunu belirten Hahn, yeni görevinde katılım müzakerelerinin ucunun açıklığı prensibine saygı gösterdiğini ancak Türkiye'nin üyelik müzakerelerini sürdürmek zorunda olduğunu vurguladı.

  "BOZKIR YENİ BİR STRATEJİ SUNDU"

  Hahn, yakın geçmişte görüştüğü AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın katılım müzakerelerini canlandırmak için kendisine yeni bir strateji sunduğunu ve bunu değerlendireceğini söyledi.

  AB sürecinin Türkiye'de reformların çıpası ve sürükleyicisi olarak kalması gerektiğini belirten Hahn, Türkiye'nin üyelik yolunda ilerleyebilmesi için reformları sürdürmesi ve evrensel haklara bağlılığını muhafaza etmesinin önem taşıdığını dile getirdi.

  Johannes Hahn, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'nin "hizmetler, kamu alımları ve tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilerek modernizasyonundan" yana olduğunu ifade etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir