ensonhaber.com

Abdulkadir Uraloğlu, Ankara'da gerçekleştirilen Mühendislik Meslek Kanunu ve Teknik Hizmetler Sınıfı Çalıştay'nda, AK Parti dönemini kapsayan 22 yıl içinde ulaştırma altyapı projelerine toplamda 273 milyar dolar harcandığını dile getirdi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) tarafından 8’incisi düzenlenen Büyük Türkiye Buluşması’nın ikinci gününde konuşan Uraloğlu, ulaşım alt yapısına 2053'e kadar 200 milyar dolar daha ayırmanın planlandığını dile getirdi.

Sunumu sırasında bakanlık olarak yük, yolcu, data ve veri taşıdıklarını dile getiren Uraloğlu, şu açıklamada bulundu:

AK Parti hükümetleri döneminde yaklaşık 273 milyar dolarlık ulaşıma yatırım yaptık. Bundan sonra da 2053’e kadar yaklaşık 200 milyar dolarlık yatırım yapacağız. Karayollarında 2028’e kadar otoyol 2 bin kilometreye yakın otoyol yapacağız. Demiryollarındaki 14 bin kilometre olan uzunluğumuzu yaklaşık 18 bin kilometreye çıkaracağız. 57 havalimanımızı 61’e çıkaracağız. Deniz ticaretini geliştirerek Mavi Vatan’daki etkinliğimizi artıracağız ve haberleşme de birinci etapta 5G’ye geçmek, ikinci etapta da 6G’ye geçmeyi hedefliyoruz.

Bakan Uraloğlu, karayolu, demiryolu, havayolu, denizyolu ve haberleşme alanlarında 2028 hedeflerini şöyle aktardı:

Karayolu'nda 1.780 kilometre yeni otoyol ağı

Trafiği azaltan ve mesafeleri kısaltan, batıdan doğuya kesintisiz ulaşım sunan akıllı yol ağını tamamlayacağız. 2028 yılına kadar 1.780 kilometre yeni otoyol ağı yatırımı gerçekleştireceğiz.

Demiryolu'nda 17 bin 279 kilometre demiryolu ağı

13 bin 919 kilometre olan demiryolu ağımıza Haziran 2028 tarihine kadar toplam 5 bin 719 kilometre daha yatırım (3 bin 360 kilometre tamamlanması hedeflenen ve 2 bin 359 kilometresi de inşaatı devam edecek olan olmak üzere) hızlı tren, çok yüksek hızlı tren yatırımları ve konvansiyonel demiryolu ağ yatırımı gerçekleştireceğiz.

Haziran 2028 tarihine geldiğimizde tamamlanacak demiryolu yatırımlarımız ile demiryolu ağımızı 17 bin 279 kilometre çıkaracağız.

Havalimanı sayısı 61'ye çıkacak

Havalimanı sayımızı 61'e çıkaracak, yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı'nı en yakın sürede tamamlayacak, yapımına başlanan Bayburt Gümüşhane Havalimanı'nı ve Yozgat Havalimanı'nı 2023 yılı içerisinde hizmete açacağız.

Denizyolu

Deniz ticaretinde ve mavi vatandaki etkinliğimiz artacak.

Haberleşme'de 6G teknolojisine yönelik çalışmaları başlatacağız

İnternet altyapımızı dünya standartlarına uygun şekilde geliştirme çalışmalarımıza hızla devam edecek, 100 Mbit/saniye internet hizmeti her eve ulaştıracak, 5G teknolojisi ile yüzde 100 oranında nüfus kapsaması sağlayacak, 6G teknolojisine yönelik çalışmaları başlatacağız. Fiber genişbant abone yoğunluğunu uzun vadede tüm Türkiyeyi kapsayacak hale getireceğiz.

"Süveyş Kanalında 35 günde giden yükler, doğu batı istikametinde 45 günde gitmeye başladı"

Ulaştırma ve Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Süveyş Kanalı’ndaki malum sıkıntılardan dolayı geçişlerin engellendiğinibelirterek, Süveyş Kanalında 35 günde giden yüklerin, doğu batı istikametinde 45 günde gitmeye başladığını belirtti.

"Kalkınma Yolu Koridoru sayesinde 21 günde yük taşıma imkanına sahip olacağız"

Halbuki bir "Kalkınma Yolu Koridorumuz" var. Bu koridoru bitirdiğimizde sadece 21 günde bu yükleri taşıma imkanına sahip olacağız" dedi.

Zengezur Koridoru

Zengezur Koridoru’nun doğrudan Bakü’ye ulaşacak olan bir hat olduğunun altını çizen Uraloğlu, Ermenistan ya da İran tarafında geçecek olan proje sayesinde Türk dünyasındaki kapasitenin ciddi miktarda artacağını işaret etti.

"Marmara Bölgesi'nde otoyol ringi tamamladı"

Marmara Bölgesi'nde otoyol ringi tamamladıklarının müjdesini veren Uraloğlu, yaşanabilecek bir deprem ihtimalinde bu ringin ana arter olarak görev yapabileceğini sözlerine ekledi.

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi

Bakan Uraloğlu, Ankara-İzmir arasında hayata geçecek olan Yüksek Hızlı Tren Projesi’ne ilişkin, "2026-2027 inşallah bitirip burayı hizmete açacağız" dedi.

Bakan Uraloğlu, Ankara Esenboğa Havalimanı Raylı Bağlantı Sistemi’ni yakında hayata geçirmeyi planladıklarını da ifade etti.