Adana'da sıcak hava enterdonat cinsi limonu dalında vurdu

Adana’da son günlerde yaşanan sıcak hava, enterdonat cinsi limon üreticilerini olumsuz etkiledi.

Türkiye’deki narenciye üretiminin 3’te 1’ini karşılayan Adana’da, sıcak hava nedeniyle ihracatlık enterdonat cinsi limon ağaçlarındaki meyveler döküldü. Yaklaşık 300-400 kilogram ürün veren ağaçlardan bu sene 20 ile 40 kilogram ürün bekleniyor.

AĞAÇLARDAKİ MEYVELERİN YÜZDE 80-85’İ DÖKÜLDÜ

Ağaçların meyve vermeye başladığı dönemde 40 dereceyi bulan sıcakların oluşması nedeniyle ağaçlardaki meyvelerin yüzde 80-85’i döküldü. Bu nedenle Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere birçok ülkeye satışı yapılan enterdonat cinsi limonun, bu sene ihracatının düşük olacağı belirtiliyor.

Adana'da sıcak hava limonu vurdu

300-400 KİLOGRAM MEYVE VEREN AĞAÇLARDAN BU SENE 20-40 KİLOGRAM MEYVE ALINACAK

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, geçmiş yıllarda 300-400 kilogram meyve veren ağaçlardan bu sene anca 20-40 kilogram meyve alınacağını söyledi.

Adana'da sıcak hava limonu vurdu

YURT DIŞINA GÖNDERECEK ÜRÜN YOK

Enterdonat cinsi limonun genelde ihraç edildiğini belirten Doğan, “Enterdonat cinsi limon, meyer cinsi gibi haziran ayında çok çiçek açmaz. Bununla ihtiyaç karşılanmaz. Enterdonat cinsi limon zaten iç piyasada tüketilmiyor. Tamamı yurt dışına gittiği için bu sene yurt dışına gönderecek ürün gözükmüyor. Bu ihracatımıza büyük olumsuzluk oluşturacak. Haziranda açacak çiçek az olacağı için enterdonat cinsi limon pahalı olacak. Çiftçimiz bu sene enterdonattan masrafının yüzde 10’unu bile karşılayamayacak.” diye konuştu.

Adana'da sıcak hava enterdonat cinsi limonu dalında vurdu VİDEO

Adana'da sıcak hava limonu vurdu