Ağustos'ta en çok kazandıran yatırım

Ağustos'ta en çok kazandıran yatırım

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları" sonuçlarını açıkladı. Ağustos ayında en çok kazandıran yatırım araçları şöyle:

Hem Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hem Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ile indirgendiğinde en fazla reel getiriyi, ağustosta külçe altın sağladı.

Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,16, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 7,31 ile külçe altın oldu.

ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından avro yüzde 3,34, Amerikan doları yüzde 1,57 ve mevduat faizi yüzde 0,37 reel getiri sağladı. Buna karşılık, BIST 100 Endeksi yüzde 3,79 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise avro yüzde 3,48, Amerikan doları yüzde 1,71 ve mevduat faizi yüzde 0,51 oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken, BIST 100 Endeksi yüzde 3,65 oranında kayıp kaydetti.

ALTI AYLIK DEĞERLENDİRMEDE AMERİKAN DOLARI

Avro üç aylık değerlendirmede ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,43, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,07 oranlarıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, BIST 100 Endeksi ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 22,45, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 21,26 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan doları, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,62, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,31 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,95, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,56 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

EN YÜKSEK REEL GETİRİ AVRODA

Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde, avro ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,81, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,98 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan, külçe altın ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,10, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15,52 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak hesaplandı.