Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
493.389
-4.56%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Ali Babacan IMF'ye ekonomi dersi verdi

  IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılan Babacan, Türkiye'nin sırrını anlattı.
  • 12.10.2012 - 14:31
  Ali Babacan IMF'ye ekonomi dersi verdi

  Ali Babacan IMF ye ekonomi dersi verdi #1

  Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF'nin internet sayfasındaki açılış konuşmasında, Türkiye'nin başarısının sırrını verdi. Babacan, Türkiye'nin tuzağa nasıl düşmediğini anlattı:  ''Dünyada çok sayıda siyasi liderin mali canlandırma programlarını ilan ettiği 2009 yılında, 'daha fazla hükümet harcaması ve müdahalesi' yönündeki popüler taleplere yanıt verme tuzağına düşmedik''. Babacan ayrıca, farklı ve siyasi açıdan zor bir yolu izleyip, mali düzenleme programını uyguladıklarını da anlattı.

  Babacan küresel krizin atlatılması için ''zorluğa katlanma konusunda siyasi irade eksikliği'' gösterildiğini ifade etti ve şunları söyledi: "Dünyada değişim sürerken, Türk ekonomisinin dirençli olduğunu kanıtladığı; yalın makroekonomik önermelerin üzerine inşa edilen başarması güç bir büyümeyi yakaladığı."

  KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU

  Babacan, sorunların çözümünün basit olmadığını ancak bunun zorlukların giderilmesinin de imkansız olduğu anlamına gelmediğini belirtti. ''Krizden çıkış yolu basiret, ileriye dönük ve uzun vadeli politikaların yanı sıra zamanında müdahaleyle mümkündür'' diyen Babacan, bu bakımdan siyasi liderlerin zaman kaybetmeden sorumluluğu üstüne alarak gelecek nesiller için gerekenleri yapması gerekliliğinin altını çizdi.

  Babacan, kriz döneminde birçok ekonominin bankacılık sektörü ciddi sorunlarla karşı karşıyayken, Türkiye'nin bankacılık sektörüne müdahale etmesine gerek duymayan tek OECD üyesi ülke olduğuna dikkati çekti.

  BÜYÜK EKONOMİLERİN LÜKSLERİ YOK

  Tokyo'da bir televizyon kanalının sorularını da yanıtlayan Babacan, gelişmiş ülkelerin güvenilir orta vadeli programlar açıklaması gerektiğini belirterek, ''Özellikle büyük ekonomilerin öngörülemez olma gibi lüksleri yok'' dedi.

  Babacan, ''Son 5 yıldır şunu herkes gördü ki sadece maliye politikası ile, sadece para politikası ile büyüme olmuyor. Belli iç tutarlılığı olan ekonomik programlar ortaya koymak lazım. Bu programları da samimi bir şekilde uygulamak lazım'' diye konuştu.

  AMELİYATI HÜKÜMETLER YAPAR

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) elindeki hemen hemen tek enstrümanın para basmak olduğunu ifade eden Babacan, şunları kaydetti: ''Fed'in yapacağı başka bir şey yok. Merkez bankalarının çok sınırlı enstrümanları var. Bu enstrümanları da belli bir yönde kullanabiliyorlar. Bir bakıma kısa vadeli ağrı kesici ama asıl ameliyatı yapması gereken hükümetlerin kendisi.''


  Görüş Bildir