Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.393
-1.65%
Bitcoin
490.221
-0.33%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Altın satışında kuyumcuların büyük oyunu

  Kuyumcular altını karaborsaya düşürdü.
  • 17.04.2013 - 15:37
  Altın satışında kuyumcuların büyük oyunu

  Altın satışında kuyumcuların büyük oyunu #1

  Altında yaşanan tarihi değer kayıplarının ardından Kapalıçarşı'da Cumhuriyet, çeyrek ve yarım altın karaborsaya düştü. Esnaf altındaki değer kaybından zarar etmemek için ya altınları satışa çıkarmıyor ya da değerinin 20-30 TL üzerinde satıyor.

  ÇEYREK VE YARIM BULMAK İMKANSIZ

  Altın fiyatlarındaki düşüşün ardından Kapalıçarşı'da çeyrek ve yarım altın bulmak imkansızlaştı. Esnaf satacağı altından zarar etmemek için ya altınlarını satışa çıkarmıyor ya da değerinin üzerinde satmaya çalışıyor. Ziynet eşyalarındaki yüksek işçilik ücreti nedeniyle kuyumcular vatandaşları ziynet eşyalarına yönlendirmeye çalışsa da ziynet eşyalarına ilgi yoğun değil.

  VATANDAŞ HÜCUM ETTİ

  25 yıldır kuyumculuk yapmasına rağmen altın fiyatlarında böylesine keskin bir düşüş görmediğini söyleyen Kapalıçarşı kuyumcularından Yalçın Kurt, vatandaşların çeyrek ve yarım altına büyük ilgi gösterdiklerini, fakat bu ilginin ziynet eşyalarında yaşanmadığını belirtti. Kurt sölerini şöyle sürdürdü: "Altında fiyatlar birden düşünce vatandaşlar altına hücum etti. Bazı esnaflar yaptığı satıştan zarar edince altın kalmadı derken bazıları da fırsattan istifade altını değerinin üzerinde fiyatlarla satmaya başladılar. Şu anda Kapalıçarşı'da gerçek değerinde altın bulmak çok zor. Altının şu anki fiyatı olması gereken fiyatlardır. Son iki yılda gereğinden fazla yükseldi."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir