Euro
10.2957
-0.37%
Dolar
8.6205
-0.34%
Altın
494.04
-0.15%
Borsa
1.417
0.49%
Bitcoin
294.500
5.82%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Antalya'da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor

  Çiçekçiler, Anneler Günü'nün yaklaşması nedeniyle sabahlara kadar çalışarak ihracatı da kapsayan bir yoğunluğun içine girdi.
  • AA
  • 05.05.2021 - 12:35
  • Güncelleme : 05.05.2021 - 14:40
  Antalya'da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor

  Anneler Günü'ne kısa süre kala çiçek sektöründe hummalı çalışma devam ediyor. Antalya'daki tesisler de bu hummalı çalışmaya katılanlardan.

  İHRACATTA YÜZDE 100 ARTIŞ

  Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, Anneler Günü ihracatında geçen yıla göre yüzde 100'lük artış yaşandığını, talebe yetişmekte zorlandıklarını bildirdi.

  Türkiye'de kesme çiçek üretiminde söz sahibi Antalya'da, seralarda üretilen çiçekler toplanıp depolarda paketleniyor, yurt içi ve yurt dışı pazar için hazırlanıyor.

  Koronavirüse rağmen sektörde özellikle ihracat rakamlarında geçen yıllara göre önemli bir artış yaşanıyor.

  Antalya'da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor VİDEO

  “BU YIL ANNELER GÜNÜ SEVKİYATLARI ÇOK HAREKETLİ GEÇİYOR”

  Anneler Günü'nün geçen yıl koronavirüs nedeniyle tüm dünyada kapanmanın yaşandığı bir döneme denk geldiğini hatırlatan Yılmaz, hazirandan itibaren ise süs bitkileri alanında yapılan ihracatın yüz güldürmeye başladığını aktardı.

  Antalya da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor #1

  35 ÜLKEDEKİ ANNELERE 70 MİLYON DAL ÇİÇEK

  Kolombiya, Ekvador ve Kenya gibi süs bitkileri alanında önemli potansiyele sahip ülkelerden Avrupa'ya uçuş sayılarının salgın nedeniyle azaldığını, Avrupa'nın çiçek ihtiyacını Türkiye'den karşılamaya başladığını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

  "Hazirandan bu yana yoğun bir taleple karşılaşıyoruz. Bu yıl Anneler Günü için kesme çiçek ihracatımız yüz güldürüyor. 70 milyon dal seviyelerinde bir ihracatımız var, geçen yılki rakamlara bakarsak 35 milyon seviyelerindeydi. Yüzde 100'ün üzerinde bir ihracat gerçekleşiyor. 7 milyon dolarlık bir gelirimiz var. 35 ülkeye ürünlerimizi gönderiyoruz. Neredeyse sabahlara kadar çalışıyoruz, mal bulmakta zorlanıyoruz. Zaman zaman tırları bir gün, iki gün beklettiğimiz oluyor. İyi bir dönemden geçiyoruz."

  Antalya da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor #2

  EN FAZLA ÇİÇEK HOLLANDA'YA GİDİYOR

  En fazla Hollanda'ya çiçek sevkiyatı yapıldığını dile getiren Yılmaz, İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna gibi ülkelerin de Türk çiçek sektörü açısından önemli pazarlar olduğunu kaydetti.

  Antalya da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor #3

  “POZİTİF DURUM İÇ PAZARA HENÜZ YANSIMADI”

  Yılmaz, ihracattaki pozitif durumun iç pazara henüz yansımadığını söyledi.

  Anneler Günü'nün 9 Mayıs'ta kutlanacağını anımsatan Yılmaz, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sadece 8 ve 9 Mayıs'ta çiçekçilerin açılmasına izin verilmesinin hasadı gerçekleştirilen ürünlerin satışını zorlaştıracağını, sektörün buna göre bir düzenleme yapılmasını beklediğini ifade etti.

  Antalya da çiçekçilerde Anneler Günü hazırlıkları hareketli geçiyor #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir