Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.904
-0.09%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Asgari ücretli intibak zammından faydalanacak mı

  İntibak düzenlemesi ile eski ve yeni emekli asgari ücretli arasındaki makas açılıyor.
  • 06.02.2012 - 14:41
  Asgari ücretli intibak zammından faydalanacak mı

  Asgari ücretli intibak zammından faydalanacak mı #1

  İntibak Yasası ile birlikte 2000 yılından önce emekli olanların maaşı bin 159 liraya çıkacak. Ancak asgari ücretten prim ödeyen 8.3 milyon kişi, yeni emekli olduğunda maaşı 690 lirada kalacak.

  YÜZDE 48 ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN

  Star gazetesinin haberine göre; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2000 yılından önce emekli olan 1.9 milyon kişinin maaşında artış sağlayacak İntibak Yasa Tasarısı'nın hazırlıkları sırasında, önümüzdeki yıllarda emekli olacak işçilerin de durumu masaya yatırıldı.

  Yapılan çalışmada, şu anda ödenen primlerinin yüzde 48'nin asgari ücret üzerinden olduğu belirlendi.

  Bu da önümüzdeki yıllarda emekli olacak olan milyonlarca işçinin, en alt düzeyden maaş almasına neden olacak.

  2012 yılı Ocak ayı rakamlarına göre, primleri asgari ücretten yatırılan bir işçi sadece 690 lira emekli maaşı alabilecek.

  İntibak düzenlemesi ile, 2000 yılından önce emekli olan ve primleri asgari ücretten ödenen bir işçi emeklisinin maaşı ise bin 159 liraya kadar çıkacak.

  Bu da, yeni emeklileri ile eski emekliler arasında makasın açılmasına yol açacak.

  Yeni emeklilere formül aranıyor

  İntibak düzenlemesinin hazırlıkları sırasında ortaya çıkan "asgari ücretli işçi" sıkıntısı, yaklaşık 8.3 milyon çalışanı ilgilendiriyor. İleride yeni bir intibak ihtiyacı oluşmaması için ekonomi yönetimi yeni emekli olacaklarla ilgili formül arayışlarına başladı.

  Bu çerçevede, asgari ücret üzerinden emekli olacakların taban aylığının yükseltilmesi üzerinde duruluyor. Formül hayata geçirilirse, sadece 2000 yılından önceki emekliler değil, yeni emekliler de daha yüksek maaş alma imkanı elde edecekler.

  SGK'nın konuyla ilgili tespitleri

  2000 öncesi sistemde sosyal devlet ön planda tutulurken, 2000 yılı sonrası sistemde ise sigortacılık ön planda tutularak, emekli maaşları sisteme yapılan katkıyla orantılı hale getirilmiştir.

  Şu anda ödenen primlerin yüzde 48'i asgari ücrettendir. Bu nedenle 2008 yılından sonra bağlanan aylıklar giderek düşecektir.

  İntibak düzenlemesi ile 869 TL'yi iyileştirirken, önümüzdeki yıllarda 690 TL aylık ödemek gibi gariplikle karşı karşıya kalacağız. Bu nedenle, asgari ücretten emekli olacakların taban aylıklarında da iyileştirme yapılması gerekiyor."

  Adabank'ı alacak ortaklar testten geçti

  Bankacılık sektöründe merakla beklenen BDDK'nın Adabank satışıyla ilgili onay sürecinde sona gelindi. BDDK uzmanlarının, Adabank ihalesini 75 milyon dolar bedelle kazanan G Capital Danışmanlık'ın ortaklarıyla ilgili yaptığı inceleme tamamlandı.

  Ortaklık, güvenlik ve finanssal güç açısından bir çok teste tabi tutuldu. Yapılan testlerde, Adabank'ın yeni sahiplerinin, kriterleri tutturduğu öğrenildi. Uzmanlar raporları önümüzdeki günlerde kurul üyelerine sunulacak. BDDK onay verirse TMSF, Adabank'ı devredecek.

  TMSF: Yedi personel kurumlara gönderildi

  Geçtiğimiz hafta yayınlanan TMSF'de personel tasfiyesinin başladığına yönelik haberle ilgili TMSF'den açıklama geldi.

  Açıklamada kurumla ilişkileri kesilen personel sayısının 15 değil 7 olduğunu bildirdi. Açıklamada "11 Ocak 2011'de çıkan yeni yönetmelik çerçevesinde verimli çalışma için dairelerin birleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

  Yapılan düzenlemeyle kurumumuzda geçici olarak görevlendirilen bağlı şirketlere mensup personele ihtiyaç duyulmadığından ilgili şirketlerine geri gönderilmesine karar verilmiştir" denildi.

  Teşhiri duyan yardımı yaptı

  "Teşhir kararı", deprem yüzsüzlerini korkuttu. Van depreminin ardından düzenlenen ve 19 televizyonun destek verdiği kampanyaya katılarak, yardım taahhütünde bulunan bir çok iş adamının yardım sözünü tutmadığı ortaya çıkmıştı.

  Devlet de söz konusu iş adamlarını teşhir etme kararı aldı. Kararı duyan bir çok iş adamı, sözlerini tutmak için bankalara koştu. Hatta bazı iş adamları da vaatlerinin üzerinde yardımda bulundu. Söz konusu yardımlarla birlikte, Van depremi için açılan hesaplarda toplanan para tutarı 302 milyon liraya ulaştı.

  Basında çıkan teşhir haberlerinin ardından ise hesaplarda yaklaşık 70 milyon liralık artış oldu. Yetkililer, söz verdiği halde yardım vaadini yerine getirmeyen ise çok az kişinin kaldığını bildirdiler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir