Petrol
81.12
-3.09%
Euro
19.5177
0.57%
Dolar
18.6313
-0.01%
Altın
1.056
0.41%
Borsa
4949
0.00%
Bitcoin
308.666
-2.04%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  At sırtında Türkiye'ye gelen milyar dolarlar

  Genelkurmay'ın defalarca kez sınırdan püskürttüğü atlı kaçakçıların sırrı ortaya çıktı.
  • 13.09.2013 - 09:26
  At sırtında Türkiye'ye gelen milyar dolarlar

  At sırtında Türkiye ye gelen milyar dolarlar #1

  Türkiye’ye bir ayda 4.8 milyar $ kaynağı belirsiz döviz girdi. Bankacılar “Adres Suriye” diyor. Güneydoğulu işadamları ise sınıra saldıran atlıların bavulla getirdiği paralardan bahsediyor.

  Merkez Bankası’nın her ay düzenli olarak yayınladığı ödemeler dengesi istatistiklerinde yer alan, Net Hata ve Noksan (NHN) kalemi ülkeye nereden geldiği ya da nasıl çıktığı belli olmayan (kayıtdışı) dövizleri ifade ediyor. Kaynağı belirsiz para giriş ve çıkışları hesaplama hataları (Sınır ticareti ve turizm gelirlerinin eksik hesaplanması) ya da konjonktürel (Irak savaşı gibi) nedenlerden kaynaklanabiliyor.

  KAYITDIŞI, TEMMUZ'DA REKOR KIRDI

  Merkez Bankası’nın dün açıkladığı veriye göre NHN rakamı bu yılın Temmuz ayında 4 milyar 801 milyon dolarla tarihi rekor kırdı. Yıllık olarak 1984, aylık olarak ise 1991’den bu yana düzenli açıklanan NHN rakamı, bundan önce Eylül 1998’de 4 milyar 498 milyon dolarla rekor kırmıştı. Rusya krizinin yaşandığı 1998’de, kayıt dışı gelen bu para, Türkiye’de hemen hiç durmadı. Bir ay sonra yani Ekim 1998’de 4 milyar 855 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. Ve bu para giriş çıkışları Türkiye piyasalarında hızlı dalgalanmalara yol açtı.

  KAÇAK MAZOT PARASI

  Peki temmuz ayındaki kaynağı belirsiz rekor para girişi nereden kaynaklanıyor. Bankacılara göre birkaç neden var... Birinci ve en önemli neden Suriye’de yaşanan iç çatışmaların ardından ortaya çıkan ve milyarlarla ifade eden kaçakçılık pazarı. Genelkurmay da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada farklı zamanlarda sınırdan sızmaya çalışan atlı grupların püskürtüldüğünü duyurmuştu. Bir görüşe göre atlı gruplar ‘Hilal taktiği’ yöntemiyle atlı kaçakçıları kullanıp, askerlerin dikkatini çektikten sonra gecede yaklaşık bin 500 ton mazotu Türkiye’ye sokuyor. Söz konusu mazotun piyasa değeri günlük 6.3 milyon lira, yıllık ise 1 milyar doları aşıyor.

  ARAP YARDIMLARI GELİYOR

  Kuşkusuz Suriye’deki iç savaşın yarattığı kayıtdışı ekonomi mazot kaçakçılığından ibaret değil. Örneğin, Özgür Suriye Ordusu’na Arap ülkelerinden verilen nakit maddi destek de eninde sonunda harcamaya ve mal tedariki yoluyla sisteme giriyor. Şam’dan gelen bilgiler de şehir ekonomisinin tüm yaşanan savaşa rağmen belirttiğimiz kayıt dışı paralarla hareketli günler yaşadığını doğruluyor. Bu bilgiler Türkiye ile Suriye arasında önemli bir kayıt dışı para trafiği olduğunu gösteriyor. Kaynağı belirsiz para girişinde bir başka etken ise Türkiye vatandaşlarının kurlardaki yükselişler nedeniyle yastık altı dövizlerini sisteme sokması. Aslında bu sık yaşanan bir durum. Kurlar düşük olunca birkaç bin dolar alım evine götüren bireysel tasarruf sahipleri, tersi durumda dövizini bozduruyor. Nitekim temmuz ayında doların 1.95 sınırını geçmesi bu alandan sisteme döviz girişini de desteklemiş gözüküyor.

  SURİYELİ ZENGİNLERİN PARASI DA TÜRKİYE'DE

  Suriye ile iş yapan Güneydoğulu işadamları sistemin nasıl işlediğini şu sözlerle anlatıyor; 'Sınırın iki tarafında dövizciler var. Birbiriyle anlaşmışlar. Kapalıçarşı misali sözle işleyen bir sistem. Bunlar dövizleri bavulla getirip, götürüyor. Para transferleri bu şekilde gerçekleşiyor. Ayrıca tüm Suriye sınırı boyunca, sınır kapıları Özgür Suriye Ordusu ve PYD’nin kontrolünde. Artık buralarda kayıt tutulmuyor. Mal giriş çıkışı serbest. Suriye’ye giden yardımları bile sınırdan içeri sokup iç piyasada satıyorlar. Ellerine geçen para yine Türkiye’ye geliyor. Bunun dışında Suriyeli zenginler paralarını güvenli liman olarak Dubai ve Türkiye’ye getiriyormuş. Bu paralar bölgede ve İstanbul’da büyük miktarlarda banka şubelerine yatırılıyormuş.” 


  Görüş Bildir