Petrol
95.1
0.19%
Euro
18.272
0.17%
Dolar
17.9275
0.09%
Altın
1.022
-0.08%
Borsa
275
-0.98%
Bitcoin
417.792
0.78%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  AVM'lerin tatil günleri kapatılacağı iddiası yalan çıktı

  Nurettin Canikli'nin yaptığı açıklamaya göre, AVM'ler tatil günlerinde kapatılmayacak.
  • 11.12.2014 - 14:50
  AVM'lerin tatil günleri kapatılacağı iddiası yalan çıktı

  AVM lerin tatil günleri kapatılacağı iddiası yalan çıktı #1

  AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ramazanoğlu imzasıyla, Meclis Başkanlığı’na perakende ticaret ve alışveriş merkezleri konusunda iki ayrı yasa teklifi sunulmuştu.

  TATİL GÜNLERİNDE KAPALI OLMA ŞARTI

  Hükümet tarafından daha önce Meclis’e sunulan yasa tasarısıyla birleştirilmesi beklenen teklifler arasında en dikkat çeken madde ise büyük mağazalara getirilmesi istenen ‘pazar günü ve resmi tatillerde kapalı olma şartı’ oldu.

  KÜÇÜK ESNAFIN KORUNMASI

  Yasa teklifinin gerekçesinde söz konusu maddelerin ‘küçük esnafın korunması’ amacıyla sunulduğu belirtildi. 2013'te, Tüketicilerin Korunması için hazırlanan teklifte de konu gündeme gelmiş ancak 'küçük esnafın' talepleri karşılanmamıştı. Esnafın istediği "AVM’lerin şehir dışına taşınması ve pazar günleri kapalı olması" gibi düzenlemeler de yasalaşmamıştı.

  "BÖYLE BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK"

  Yasa teklifi sonrası, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'den AVM açıklaması geldi. Canikli, ''AVM'lerin pazar günü ve resmi tatil günlerinde kapatılması gibi bir düşüncemiz yok. Bu uygulama ekonomiye zarar verebilir'' dedi.

  Son 5 yıldır zaman zaman gündeme gelen teklife, başta Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği olmak üzere ilgili kuruluş ve şirketler karşı çıkıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir