Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.729
6.70%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C

  Avrupa Birliği Lüksemburg'u mercek altına aldı

  Avrupa Parlamentosu tarafından kurulan komisyon, çok uluslu şirketlerin üye ülkelerde vergi kaçırmasını önlemek amacıyla çalışmaya başladı.
  • AA
  • 10.03.2015 - 22:43
  Avrupa Birliği Lüksemburg'u mercek altına aldı

  Avrupa Birliği Lüksemburg u mercek altına aldı #1

  Amazon, Apple ve Starbucks gibi çok uluslu şirketlere vergi kolaylığı sağladığı için özellikle Lüksemburg, komisyon tarafından mercek altına alınacak. Komisyon ilk toplantısında çalışma metotlarını ve izlenecek yol haritasını masaya yatırdı.

  Bütün siyasi grup temsilcilerinin hazır bulunduğu komisyon 45 parlamenterden oluşuyor. Komisyon altı ay içinde çalışmalarını tamamlayıp genel kurula bir rapor sunacak. Fransız parlamenter Alain Lamassoure'un başkanlık yaptığı komisyon, üye ülkelerin hükümet temsilcileri ile zan altında bulunan çok uluslu şirketlerin yetkilileri bir araya gelecek. Komisyon üyelerinin, Lüksemburg'daki vergi kaçakçılığını ortaya çıkartan bir grup gazeteci ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

  Lüksemburg, üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin üyelerini bilgilendirmeden çok uluslu şirketlerin vergi kaçakçılığı yapmasına yasal yollardan yardımcı olmakla suçlanıyor. Bu şirketler, Lüksemburg’da kurdukları şubelerle kâr gerçekleştirdikleri ülkelere vergi ödemekten kurtuluyor.

  Lüksemburg dışında İrlanda ve Hollanda da bu konuda diğer AB üyesi ülkelerin eleştirilerine hedef oluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir