Babacan BM'ye yeni Türkiye'yi anlattı

Babacan BM'ye yeni Türkiye'yi anlattı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'deki ekonomik büyümeye ilişkin, ''2010 yılında yüzde 9,2 ve 2011 yılında yüzde 8,5 oranında ekonomik büyüme sağladık. Bu büyüme özel sektör tarafından liderlik edilen bir büyüme oldu, kamu harcamaları yoluyla olmadı, özel sektör bu kapsamda anahtar rol oynadı'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un girişimiyle BM Genel Kurulu'nda düzenlenen, ''2012 Yılında Dünya Ekonomisi ve Maliyesinin Durumu'' konulu yüksek düzeyli toplantının açılışında konuşarak, Türkiye'nin makroekonomik gelişmeleri ve sosyal politikalarıyla ilgili detaylı bilgi verdi.

Makroekonomik ve siyasi istikrarın ekonomik büyümenin belkemiği olduğunu belirten Babacan, Türkiye'nin özellikle son 10 yıllık dönemde ekonomide dev adımlar attığını vurguladı.

Babacan, Türkiye'nin bu dönemde makroekonomik çerçevede, kamu maliyesi yönetiminde ve kontrolünde, bankacılıkta, sağlıkta ve sosyal koruma alanlarında derin bir yapısal dönüşüm sürecini gerçekleştirdiğini ifade etti.

Türkiye'nin 'insan merkezli' yaklaşımıyla aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmayı, cinsiyet eşitliğini güçlendirmeyi, çevreyi korumayı, eğitim sektörünü daha iyiye götürmeyi ve herkese sağlık hizmeti sağlamayı amaçladığını dile getiren Babacan, ''Türkiye gerçekten de bu amaçlara ulaşmada iyi ilerleme kaydetmiştir'' dedi.