Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.861
-1.27%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Bakan Çelik'ten erken emeklilik açıklaması

  Bakan Faruk Çelik, erken emeklilikle ilgili açıklama yaptı.
  • 27.03.2013 - 21:25
  Bakan Çelik'ten erken emeklilik açıklaması

  Bakan Çelik ten erken emeklilik açıklaması #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kadınların çocuk
  sayısına göre emekliliği çalışmasıyla ilgili, ''En önemlisi kadın istihdamını
  olumsuz etkilemeyecek düzeyde düzenlemeler yapılacak, ama bu 8-10 adımın
  hangilerinde adım atılacak, bunu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız
  değerlendirmede netleştirmiş olacağız ve Başbakanımıza sunacağız'' dedi.

  Bir otelde düzenlenen düzenlenen Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan Bakan Çelik, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  ERKEN EMEKLİLİK SORUSU

  Bir gazetecinin ''Çalışan kadınların çocuk sayısına göre erken emekliliği konusunda bir çalışma yürütülüyor mu'' sorusu üzerine Çelik, şunları söyledi:

  ''Şu andaki uygulamada 2 çocuk ile ilgili bir uygulamamız var ama gerek bu konuyla ilgili  ama gerekse kadın istihdamını etkilemeyecek sosyal güvenlik aktöriyel dengelerini bozmayacak, sağlıklı genç nesillerin korunması adına bakanlıklar arasında bir çalışmamız var. En önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilememesi gerekiyor alacağımız tüm kararların. Bu çerçevedeki çalışmalarımız henüz neticelenmiş değil. Bunun dışındaki tüm değerlendirmeleri biraz spekülatif
  değerlendirme olarak ele almakta fayda var.''

  ''BAŞBAKAN'A SUNACAĞIZ''

  ''Genel bir çerçeve oluştu mu'' sorusu üzerine ise Çelik, ''Daha önceki değerlendirmemizde 8-10 maddelik olabilecek çalışma alanlarıyla ilgili görüşümü paylaşmıştım. Bu alanlarla ilgili çalışma yapılabilecek aktöriyel dengeleri bozmayacak ve az önce saydığım ana 3-4 kurallar çerçevesinde, en önemlisi kadın istihdamını olumsuz etkilemeyecek düzeyde, düzenlemeler yapılacak ama bu 8-10 adımın hangilerinde adım atılacak bunu ilgili bakan arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede netleştirmiş olacağız ve Başbakanımıza sunacağız'' ifadesini kullandı.

  ''3 ÇOCUĞA ÇIKARILABİLİR''

  ''Çalışmalar, doğum izinlerinin arttırılması üzerine mi yürütülüyor'' sorusu üzerine de Bakan Çelik, bir çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğruna da 4 yıl borçlanma hakkı bulunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

  ''Şahsen bu konuyla ilgili ben şunu söyleyebilirim kişisel görüşüm olarak. Üç çocuk konusunda Sayın Başbakanımızın gelecekteki nüfus yapısı açısından asgari 3 çocuğun ne kadar önemli olduğu vurguluyorlar. Bu konu bir başlık olabilir şu anda 2 çocuk 3 çocuğa çıkabilir ama bu kişisel bir görüş. Heyetin yapacağı değerlendirmede bu konular ele alınacak netice Sayın Başbakanımıza arz edilecek.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir