Euro
0.00%
Dolar
0.00%
Altın
0.00%
Borsa
0.00
0.00%
Bitcoin
487.475
0.62%
-3ºC
İstanbul
Çok bulutlu -3 C

  Bakan Elvan: İsveç'in gemi talebini karşılarız

  Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İsveç Bayındırlık Bakanı ile görüştü.
  • 20.11.2014 - 09:51
  Bakan Elvan: İsveç'in gemi talebini karşılarız

  bakan.jpg

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk gemi inşa sanayinin, İsveç tarafından gelecek her çeşit gemi ve deniz vasıtasının inşası, bakım-onarımı, tadilatı ve gemi geri dönüşüm alanındaki taleplerini karşılamaya ve bu konularda işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti. Bakan Elvan, İsveç Kentsel Dönüşüm ve Bayındırlık Bakanı Mehmet Kaplan ile bakanlıkta görüştü.

  TİCARET HACMİNİ ARTIRIR

  İki ülke arasında yaklaşık 3.1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğuna işaret eden Elvan, özellikle 2013'te ticaret hacminin bir miktar düştüğünü dile getirdi. Elvan, İsveç ile ticaret hacminin artırılmasının son derece önemli olduğunu düşündüklerini vurguladı. İsveç'in yoğun deniz trafiğinin olduğu bir bölgede yer aldığına ve etkili limanlara sahip olduğuna işaret eden Elvan, iki ülke arasında denizcilik anlaşması imzalanmasının son derece önemli olduğunu düşündüğünü kaydetti.

  HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

  Türkiye'nin özellikle gemi ve yat inşasında önemli bir altyapıya sahip olduğuna dikkati çeken Elvan, şunları söyledi: "73 tersanemiz bulunuyor. 3.6 milyon detveyt tonluk üretim kapasitesine sahibiz. Gemi inşa sanayimiz İsveç tarafından gelecek her çeşit gemi ve deniz vasıtasının inşası, bakım-onarımı, tadilatı ve gemi geri dönüşüm alanındaki taleplerini karşılamaya ve bu konularda işbirliği yapmaya hazır."


  Görüş Bildir