Euro
10.1349
0.13%
Dolar
8.5732
0.17%
Altın
496.22
0.22%
Borsa
1.361
0.09%
Bitcoin
342.972
6.25%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Bakan Fikri Işık'tan Ar-Ge çalışmalarına yoğun destek

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık 2013 Yılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri Araştırması" sonuçlarını değerlendirdi.
  • 20.11.2014 - 15:23
  Bakan Fikri Işık'tan Ar-Ge çalışmalarına yoğun destek

  bakan.jpg

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'de gayri safi yurt içi Ar-Ge harcamasının 2013'te 14,8 milyar liraya ulaştığını belirterek, dinamik özel sektörü ve nitelikli işgücü ile Türkiye'nin, üretmeye ve ürettiği ürünlerde katma değeri artırmaya devam edeceğini bildirdi.

  KALKINMANIN YOLU ÜRETİMDEN GEÇİYOR

  Ar-Ge ve inovasyona daha fazla ağırlık vererek üretim ve ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmayı hedeflediklerini belirten Işık, kalkınmanın yolunun üreten ve yüksek katma değer oluşturan ekonomiden geçtiğini ifade etti.

  AR-GE HARCAMALARI ARTIYOR

  Işık, bugün açıklanan verilere göre, Türkiye'de gayri safi yurt içi Ar-Ge harcamasının 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 13,4 artarak 14 milyar 807 milyon liraya ulaştığını anımsatarak, şunları kaydetti: "Bakanlığımızın teknoloji geliştirme bölgeleri, Ar-Ge merkezleri, teknoloji transfer ofisleri gibi kurumsal yapılara verdiği destekler ile San-Tez, teknogirişim, teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama, teknolojik ürün yatırım destek programı gibi projeye dayalı desteklerimizin ülkemizde işleyen bir Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin oluşmasına, kurumsal ve sürdürülebilir yapıların kurulmasına önemli katkıları olmuştur."

  EN FAZLA PAY ÖZEL SEKTÖRE AYRILDI

  Söz konusu harcamalarda, ticari kesimin yüzde 47,5 ile en büyük paya sahip olduğunu belirten Işık, özel sektör Ar-Ge harcamalarının artarak devam etmesinin öncelikli hedefleri arasında bulunduğunu bildirdi. Işık, Ar-Ge merkezleri desteği ile özel sektöre büyük katkı sağladıklarını vurgulayarak, bu desteğin yeni alanları kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacağını kaydetti.

  arge.jpg

  YÜZDE 48 TİCARİ FAALİYETE AYRILIYOR

  Ar-Ge harcamalarının 2013 yılında yüzde 48,9'unun ticari kesim tarafından finanse edildiğine işaret eden Işık, bunu yüzde 26,6 ile kamu kesiminin, yüzde 20,4 ile yükseköğretim kesiminin, yüzde 3,3 ile yurt içi diğer kaynakların ve yüzde 0,8 ile yurt dışı kaynakların izlediğini belirtti.

  BİLİM DÜNYASI VE ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ

  Dinamik özel sektörü ve nitelikli işgücü ile Türkiye'nin üretmeye ve ürettiği ürünlerde katma değeri artırmaya devam edeceğini belirten Işık, "Bu kapsamda hükümetimiz Ar- GE ve inovasyon yoğunluğunun artması amacıyla bilim dünyası ve özel sektörün yanında olmayı sürdürecektir. İnanıyoruz ki ülkemiz attığımız bu adımlarla 2023 hedeflerine rahatlıkla ulaşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir