Bakan Günay turizm hedefini açıkladı

Bakan Günay turizm hedefini açıkladı

TÜROFED Yönetim Kurulu Toplantısı

-Kültür ve Turizm Bakanı Günay:

-''Bir yandan terörle mücadele ettik, bir yandan

da 2 milyon, 3 milyon seviyesinden 30 milyon

seviyelerine çıkan bir turizm başarısı sağladık''

-''Türkiye'nin net turizm gelirinin 28 milyar dolar

civarında olduğu rahatlıkla söylenebilir''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir yandan terörle mücadele ettiklerini, bir yandan da 2 milyon, 3 milyon seviyesinden 30 milyon seviyelerine çıkan bir turizm başarısı sağladıklarını söyledi.

Bakan Günay, Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) Alanya'nın Türkler beldesindeki bir otelde basına kapalı olarak yapılan yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Günay, öncelikle Türkiye'ye baş sağlığı dileğinde bulunarak, ''Bu sabah ne yazıkki menfur bazı saldırı ve suikastlerle yine çocuklarımızı kaybettik'' dedi.

Türkiye'nin son 20-25 yıl içinde çok özel bir başarıya imza attığını vurgulayan Günay, ''Bir yandan terörle mücadele ettik, bir yandan da 2 milyon, 3 milyon seviyesinden 30 milyon seviyelerine çıkan bir turizm başarısı sağladık. Dünyada bunun başka bir örneği var mıdır, bilmiyorum'' diye konuştu.

Terörün Türkiye'ye büyük zarar verdiğini ifade eden Günay, ''Eğer Türkiye bu 20-25 yıl içinde turizmini yükseltmeye, ekonomisini geliştirmeye, toplumsal barışı kurmaya çalışırken terör belası yakamızı bırakmış olsaydı, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Türkiye'nin dünyaca bilinen çok önemli bir turizm destinasyonu olabilirdi. Kör bir davanın arkasında yok olup giden birçok insan, aslında sektörün yarattığı bereketten ekmek yiyebilirdi. Ne yazıkki bunu anlatmakta zorlandık, zorlanıyoruz'' diye konuştu.

Bütün bunlara rağmen bir yandan toplumsal barışı kurma, birliği bütünlüğü koruma mücadelesini sürdürdüklerini, bir yandan da Türkiye'yi dünya turizminin en üst seviyelerine çıkarmayı başardıklarını anlatan Günay, başarının sahiplerinin Türkiye Otelciler Federasyonu, seyahat acenteleri ve sektörün tüm birimlerinde çalışanlar olduğunu söyledi.

Bakan Günay, bölgede altyapı konusundaki eksikleri ve acil olarak yapılması gerekenleri belirleyeceklerini anlatarak, Türkiye'de birkaç yıla sıkışan turizm değil, on yıllara tekabül eden, gerçek anlamda sürdürülebilir turizm yapmak istediklerini, bunun koşulunun da çevreyi ve altyapıyı sağlam yapmak olduğunu kaydetti.

Antalya'nın Türk turizminin amiral gemisi olduğunu vurgulayan Günay, ''Bu yıl Alanya'ya yaklaşık 10 milyon lira kaynak gönderdik. Alanya'da çok sayıda turizm yatırımı var. Nasıl Antalya Türkiye turizminin amiral gemisi ise, Alanya da Antalya'nın amiral gemisi'' dedi.

MAVİ BAYRAKTA HEDEF DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ

Geçen yıl Antalya'daki mavi bayraklı 170 civarında plajın bu yıl 190'a çıktığını, gelecek yıl ise 200'ün üzerine çıkmasının hedeflendiğini dile getiren Günay, mavi bayrakta dünya dördüncüsü olduklarını, üçüncülüğe doğru tırmandıklarını söyledi.

Türkiye'ye gelen turist sayısı bakımından 2011 yılında İngiltere'yi geride bırakacaklarını söylediğini, bugüne kadar İngiltere'nin geçen yıla göre bir artış bildirmediğini anlatan Bakan Günay, şöyle devam etti:

''Hedefimiz, gelirimizle aynı oranda turisti artırmak. Ama 2012'nin ilk ayları ne yazıkki çok büyük bir değişiklik ve gelişme umudu vermedi. Dünyada ve Avrupa pazarında ekonomik sıkıntılar var. Bunun bize yansımaları da kaçınılmaz oluyor. Güneydoğu'daki siyasal krizlerin yansıması, ağır kış mevsiminin yansıması var. Ancak bu aydan itibaren yükselme olacağını ümit ediyorum.''

Geçen yıl TÜİK'in açıkladığı Türkiye'nin turizm gelirinin 23 milyar dolar olduğunu, geçen yılın bütçesinde 10 milyar doların üzerindeki net hata payının yarısının turizmden geldiğinin kabul edildiğini ifade eden Günay, bu sonuca bakarak Türkiye'nin net turizm gelirinin 28 milyar dolar civarında olduğunun rahatlıkla söylenebileceğini kaydetti.

7 AYRI MERKEZDE MÜŞAVİRLİK AÇILACAK

Dünya genelinde birkaç yıldır kriz yaşandığını, bunun Amerika'da başlayıp Avrupa'da daha yüksek hissedildiğini belirten Bakan Günay, şöyle konuştu:

''Ama Türkiye bu gerilemeleri göğüsledi. 2011'i iyi bir yıl olarak geçirdik. Şimdi zor bir yıldayız. Türkiye'nin Güneydoğu'sunda bazı sıkıntılar olacağı görülüyor. Bunu yeni pazarlarla telafi edeceğiz. Dünyada yeni pazarlarda yeni müşavirlikler açma gayretlerimiz vardı. Sayın Başbakan'ın direktifiyle haziran ayı başında bu çalışmalar sonuçlanacak. 7 ayrı merkezde ikinci ya da yeni müşavirlik açacağız. Bu da yeni pazarlara açılmak, gelişmekte olan pazarlarda daha büyük tanıtım yapmak çabasını içeriyor. TÜROFED ve turizmin diğer bileşenleriyle yeni tanıtım çalışmasını hayata geçirebilirsek, çok yararlı olacağına inanıyorum.''

Turizm sektöründe bir araya gelme konusunda çok önemli adımlar atıldığını belirten Bakan Günay, ''Yasal çerçeve olmasa bile kendi içlerinde birliktelik oluşturmaya çalışıyorlar. Bu birliktelik bizi yasal çatıya da kavuşturacaktır. Rehber arkadaşlarımızın hukuki statüsü ile ilgili hazırlanan yasa taslağı, önceki gün TBMM Turizm Komisyonu'ndan oy birliğiyle geçti. Aynı destek Genel Kurul'da da sürerse, bu yasama döneminde rehber arkadaşlarımızı yasa sahibi yapacağız'' dedi.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.