Petrol
108.65
-0.41%
Euro
17.5487
-1.56%
Dolar
16.619
-1.57%
Altın
982.4
-0.98%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.712
-3.54%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Bakan Şimşek: Mart ayı itibariyle herşey normale dönecek

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mart ayı itibariyle belirsizliğin ortadan kalkacağını ve ekonomide her şeyin normale döneceğini söyledi.
  • 06.02.2014 - 12:33
  Bakan Şimşek: Mart ayı itibariyle herşey normale dönecek

  Bakan Şimşek: Mart ayı itibariyle herşey normale dönecek #1

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin açılışında konuştu. Şimşek, ekonomide her şeyin normale döneceğini belirterek tarih verdi.

  Bakan Şimşek'in açıklamasından satır başları,

  'MART AYIYLA BU BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK'

  "Son aylarda özellikle Mayıs'tan sonra tüm şirketlerin döviz talebi artmıştır. Aslında net olarak yabancı çıkışı yoktur bütün bu tedirginliklere rağmen. Fakat ilginç bir şekilde Türk vatandaşlarının ve Türk şirketlerinin döviz talepleri artmıştır. Tabii bu siyasi belirsizlikle ilgili. Mart ayı itibariyle bu belirsizlik ortadan kalkacaktır. Şu anda iktidardaki partiye yüksek destek verilir ve istikrar devam ederse, yani tedirginlik azalınca yerli vatandaşların döviz talebinin tersine dönme ihtimali dahi var.

  '4,7 MİLYON VATANDAŞIMIZA İŞ BULDUK'

  Bu şok kalıcı olmayacak, hızlı bir şekilde toparlanma mümkün. Hane halkının borcu TL cinsinden, döviz ile borçlanmasına izin vermiyoruz. 4.7 milyon vatandaşımıza iş bulduk, bu rekor bir rakamdır. Hane halkının bilançosu sağlam, devletin bilançosu sağlam, reel sektörde bazı soru işaretleri olsa da tablo göründüğü kadar kötü değil.

  'AR-GE'YE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ'

  En önemli konu yapısal reformlardır. Burada en önemli husus sermaye piyasalarının derinleştirilmesi, kayıt dışı ekonomiyle mücadele. Biz AR-GE'ye büyük önem veriyoruz. Çok ciddi AR-GE teşviklerimiz var. Türkiye olarak gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Türkiye çok hızlı bir şekilde sermaye piyasalarının geliştirilmesi adına büyük adım atıyor. Mesela her Türk vatandaşımız 100 lira birikim yaparsa biz kendisine 25 lira veriyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir