Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Bakan Şimşek: Yabancı yatırımcı Türkiye'ye güveniyor

  Merrill Lynch'in 13.sünü organize ettiği konferansa katılmak üzere New York’a geçen Şimşek basın toplantısı düzenledi.
  • 25.01.2013 - 10:21
  Bakan Şimşek: Yabancı yatırımcı Türkiye'ye güveniyor

  Bakan Şimşek: Yabancı yatırımcı Türkiye ye güveniyor #1

  Londra ve New York'ta, Bank of America Merrill Lynch'in düzenlediği, 400 yatırımcı ve fon yöneticisinin katıldığı toplantılarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye güvenlerini yüksek olduğunu söyledi.

  "AMACIMIZ UZUN VADELİ SABİT KAYNAK"

  Mehmet Şimşek, New York'taki Türkevi'nde, Türk gazetecilere görüşmelerine ilişkin bilgi veren Şimşek, bu yıl 13'üncüsü düzenlenen bu toplantıların önemli bir bölümüne katıldığını belirterek "Bu fonlar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 10 trilyon dolarlık kaynağı yönetiyorlar. Amacımız Türkiye'ye uzun vadeli, stabil kaynak çekmek. Türkiye'nin güçlü, sürdürülebilir büyümesi açısından dış kaynağa ihtiyacımız var. Türkiye'de yatırımlar için, istihdamın artırılması için hem Türkiye'deki hem de küresel düzeydeki kaynakları biz sürekli bir şekilde harekete geçirme çabası içindeyiz," diye konuştu.

  "YATIRIMCININ İLGİ YÜZDE 40 ARTTI"

  Toplantılara 30'a yakın Türk firmasının da katıldığını belirten Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgilerinin önceki yıllara göre çok daha fazla olduğunu vurguladı ve "Geçen seneye göre yatırımcı ilgisi yüzde 40 daha fazlaydı. Dört binin üzerinde toplantı talebi vardı, Türk şirketleri ve bizlerle. Bunun ancak 3 bini gerçekleşebildi," dedi.

  Türkiye'ye yönelik ilgi artışında kredi notu artışının tekili olabileceğine değinen Şimşek, Türkiye'nin bütçesine ilişkin kaygı taşımayan yabancı yatırımcıların kendisine 'Türkiye'de çok iyi bir gidişat ve performans var, bunu nelerin raydan çıkarabilir' sorusunu yönelttiklerini belirtti. Londra ve New York'taki toplantılarda, Avrupa Birliği'ndeki kriz, petrol fiyatlarının etkisi, bölgedeki jeopolitik gerginliklerin etkisinin gündeme geldiğini anlatan Şimşek, Türkiye'ye güvenin oldukça yüksek olduğunu vurguladı. Türkiye'nin geçen yılki cari açığı kendi politikalarıyla yönetme tutarlılığı gösterdiğini vurgulayan Şimşek, Türkiye'nin ilk kez yüksek bir cari açığı kendi aldığı önlemlerle, ekonomide bir daralma yaşamadan kontrol altına almış olmasının yabancı yatırımcılar tarafından da takdir gördüğünü dile getirdi. Türkiye'nin en büyük ihracat paydasını oluşturan Avrupa Birliği'nin yaşadığı krize karşın, ihracatın çeşitlendirerek artırmayı sağladıklarını ve yabancı yatırımcıların bunu önemsediklerini anlatan Şimşek, toplantılarda yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin politikalar, nükleer santral projeleri, tasarrufu teşvik önlemleri gibi konulara da değinildiğini belirtti.

  "İSTANBUL FİNANSIN KALBİ OLACAK"

  Şimşek, İstanbul'un gelecekte bir finans merkezine dönüşebileceğini söyledi. Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye'yi, eksi BBB düzeyinden çok daha yüksek düzeyde yatırım yapılabilir ülke olarak değerlendirdiklerini ve bu çerçevede fiyatlandırdıklarını belirtti. Bir çok yatırımcı Türkiye'nin artık gelişmiş ülke kategorisinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiğini söyleyedi. Mehmet Şimşek, Türkiye'nin kendi evini düzene koymayı sürdürmesi durumunda, uluslar arası kredi notu kuruluşlarının çok geriden de olsa not artırımına mecbur kalacaklarını söyledi.

  "BORCUN MİLLİ GELİRE ORANI 3 PUANDAN FAZLA DÜŞTÜ"

  Şimşek Türkiye'ye güvenin çok yüksek olduğunu belirterek, "2012 gibi zor bir yılda bile Türkiye genel devlet açığının milli gelire oranını Maastricht Kriterleri'nin öngördüğü oranın yarısından az bir seviyede tuttuk. Geçen sene bile borcun milli gelire oranı üç puandan fazla düştü," diye konuştu.

  Şimşek, Türkiye'ye giren fonların faizi aşağı çektiğini, bunun da hem hazine hem tüketici hem de şirketler için çok önemli olduğunu belirtti. Maliye Bakanı Şimşek, özelleştirmelere ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da, özelleştirme konusunda geçen yıl biraz geride kaldıklarını ancak bu yıl özelleştirmelerde hızlanmanın söz konusu olduğunu belirtti.

  Görüş Bildir