Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.059
-1.85%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Bakan Yıldız'dan İsrail'e gaz mesajı

  Bakan Yıldız'dan İsrail'e gaz mesajı

  Bakan Yıldız, Güney Kıbrıs'ta çıkarılacak doğalgazın taşınmasına yeşil ışık yakmadı
  • 12.03.2012 - 04:11

  Bakan Yıldız dan İsrail e gaz mesajı #1

  Vatan'da yer alan habere göre; Enerji Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs'ta çıkarılacak doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşınmasının mümkün olmadığını açıkladı. Bakan Yıldız, "Mavi Marmara olmasaydı, bu mümkün olabilirdi. Bu doğalgaz 9 tane canımızı taşıyabilecek durumda değil. İsrail yaptıklarından ötürü özür dilemeden projenin hayata geçirilmesi mümkün değil" dedi.

  MAVİ MARMARA ENGELİ

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde çıkarılacak doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması konusunda, "Mavi Marmara olmasaydı, bu mümkün olabilirdi" dedi. Kıbrıs Rum Kesimi'nin İsrail ile birlikte hareket ettiğine dikkat çeken Yıldız, "Bu doğalgaz 9 tane canımızı taşıyabilecek durumda değil. İsrail yaptıklarından ötürü özür dilemeden ve gerekli şartları sağlamadan bu projenin hayata geçirilmesi mümkün değil" uyarısında bulundu.

  Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail'in petrol ve doğalgaz arama çalışmaları sürüyor. İki ülkenin kendi ihtiyaçlarından daha çok, ihraç etmeye yönelik bir strateji izlemesi bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Petrol Platformu (PETFORM) toplantısı için geldiği Antalya'da bir grup gazeteci ile gündemi değerlendirdi. Bakan Yıldız, "Petrol ve doğalgazın Avrupa'ya ulaşımı konusunda tüm yollar Türkiye'ye çıkıyor. Eğer Mavi Marmara olmasaydı, biz de böyle bir projeye destek verebilirdik. Ama ortada 9 can var iken bu mümkün değil. Bu doğalgaz 9 tane canımızı taşıyabilecek durumda değil" dedi.

  YUNANİSTAN'LA ARAYABİLİRİZ

  Kıbrıs Rum Kesimi yönetiminin son dönemde KKTC'ye ait bölgelerde de arama çalışmalarına başlayacağını açıklaması, Doğu Akdeniz'deki tansiyonun yükselmesine neden oldu. Bakan Yıldız, devletin tüm kurumlarının gelişmeleri yakından izlediğini belirterek, "Enerji barışı tetiklemeli, çatışmayı değil. Aksi davranışlar tahriklere neden olur" yorumunu yaptı. Uluslararası petrol şirketlerinin Rum Kesimi'nin bu tehlikeli oyununa prim vermeyeceğini söyleyen Yıldız, "Uluslararası sermaye bu tartışmalı ve muvazaalı alanları sevmez. Uluslararası hukuka aykırı olan bir yapı var burada" diye konuştu.

  Bakan Taner Yıldız, "Bir dönem Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Ege Denizi'nde iki ülkenin birlikte petrol araması mümkün olabilir mi? Ankara bu konuya nasıl bakıyor?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Sayın Başbakan'ın en son Yunanistan ziyaretinde bu konu da gündeme gelmişti. Ortak geliştirilecek projeler olursa biz bu tür önerilere açığız."

  ARAMA ÇALIŞMALARINA DEVAM

  Türkiye'nin petrol ve doğalgazda ciddi anlamda dışarıya bağımlı olduğuna işaret eden Yıldız, bu sorunun çözülmesi için ülke içindeki arama çalışmalarına hız vereceklerini de ifade etti. "Hedefimiz ithal kaynakları yerli kaynaklara dönüştürmek. Dışa bağımlılığı azaltabilmek için mutlaka yerli kaynaklar bulmamız lazım. Hatta bulmaktan başka da çaremiz yok" açıklamasını yaptı.


  Görüş Bildir