Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.219
0.49%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Bakan Zeybekci: Dövize müdahale edilmesini istemiyoruz

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin dövize müdahale etmeyi gerektirecek bir durumda olmadığını söyledi.
  • AA
  • 20.11.2016 - 06:08
  Bakan Zeybekci: Dövize müdahale edilmesini istemiyoruz

  Bakan Zeybekci: Dövize müdahale edilmesini istemiyoruz #1

  Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'ı makamında ziyaret eden Zeybekci,  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Zeybekci, bir gazetecinin, "dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu  toplantısı sonrası bazı kesimlerin dövize müdahale beklentisi içine girdiğini,  bir müdahalenin olup olmayacağı" yönündeki sorusu üzerine Türkiye ekonomisinin  borç çevirme kapasitesi, finansal verileri ve bankacılık sistemine ait verilerinin ortada olduğunu söyledi.

  "DÖVİZE MÜDAHALE GEREKSİZ"

  Toplam dış borca bakarak dolardaki yükselişin ülkeye zarar verdiğini  yorumlamanın hatalı olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu:

  "Bir müdahale yok, biz müdahale edilmesini istemiyoruz. Türkiye’nin  dövize müdahale edecek bir ekonomik endişesi yok. 'TL’nin her değer kaybının 600  milyar dolar seviyesindeki borca zararı var' demek milletin aklını zorlamak,  karıştırmak demektir. Borcun hepsini kapattık da bu kadar zarar mı oluştu ?  Türkiye’nin borç çevirme anlamındaki kapasitesi, ithalatı, ihracatı belli,  bunlarla ilgili henüz oluşmuş bir şey yok. Şu kadar zarar oluştu demek son derece  yanlış olur.

  Onun için Merkez Bankası veya benzer kurumlar ne zaman müdahale  etmeli, durum sıkıntılı, ülke borç çevrilemez hale gelirse. Böyle bir sıkıntımız  yok. Türk ekonomisinin, finans sisteminin yüzde 2’nin altında bütçe açığıyla,  sürekli gerileyen cari açığıyla böyle bir müdahaleye ihtiyacı yoktur,  olmayacaktır. Olmayacaktır derken yanlış anlaşılır. Merkez Bankasına bu şekilde  bir karar dikte etmek gibi anlaşılabilir. Asla öyle bir şey yok. Biz görüşümüzü  siyasi olarak söylüyoruz. Merkez Bankasının fiili müdahalelerden kaçınması.  Bankacılık sistemi içinde bankalara Türkiye’deki dövizle ilgili kullanım dışı  duran bazı alanlarda harekete geçirebileceği şeyler varsa onu önce değerlendirmek  lazım. Bildiğimiz klasik Merkez Bankasının döviz satarak müdahalesinin doğru bir  yaklaşım olduğunu düşünmüyorum."

  ABD MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI

  Bakan Zeybekci, ABD Merkez Bankasının faiz artışını daha kısa vadede  uygulamaya sokacağı yönündeki beklentilerle ilgili soru üzerine ise bu durumun  Türkiye ekonomisi için çok önemli olmadığını dile getirdi.

  "Artırsınlar. Türkiye olarak bizim 'ABD Merkez Bankası faiz artıracak mı artırmayacak mı' sorusunu Brezilya, Arjantin, Güney Afrika, Hindistan veya  Şili kadar umursamamamız lazım." diyen Zeybekci, Türkiye'nin ihracatının yüzde 49,5’ini AB’ye yaptığını, doğrudan yatırımların yüzde 75’ini de AB’den aldığını, AB Merkez Bankasının da ABD'nin tersine faizleri eksiye götürdüğünü aktardı.

  Zeybekci, AB ile Gümrük Birliği güncellenmesi gibi çok önemli bir sürece girdiklerini, AB'den çıkma kararı alan İngiltere'nin de Türkiye ile benzer statüye geleceğini belirterek, ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın ekonominin, özel sektörün içinden gelmesinin de avantaj olacağının altını çizdi.

  "MASAYA VURMAKLA SARSILACAK BİR EKONOMİMİZ YOK"

  Türkiye'nin 15 Temmuz'da önemli bir stres testinden geçtiğini, "artık üflemeyle, masaya vurmakla, bağırmakla çağırmakla sarsılacak bir ekonomi" olmadığına işaret eden Nihat Zeybekci, şunları kaydetti:

  "Ekonomimiz kendi gücüyle, dinamizmiyle kendi dengelerine oturtacak  güçtedir. Şu anda Türk ekonomisiyle ilgili birilerinin algı yönetimiyle ilgili  yapmaya çalıştıkları şeyler olabilir ama ben gelecek süreci çok daha sağlıklı  görüyorum. Faiz oranlarını, enflasyonu görüyoruz. Önümüzdeki sene özel sektör  yatırımlarında, ihracatta da büyümeye katkı vermeye başladığımızda işsizlikle  ilgili rakamları da biraz daha iyi göreceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir