Euro
15.3629
0.78%
Dolar
13.5118
0.65%
Altın
799.4910
0.47%
Borsa
2,044.66
0.13%
Bitcoin
569.779
0.10%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Bakandan nükleer risk açıklaması

  Yıldız: Santrallerin riski, yıldırımdan ölüm riskinin 5'te biri kadar..
  • 21.06.2012 - 22:10
  Bakandan nükleer risk açıklaması

  Bakandan nükleer risk açıklaması #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu' kapsamında düzenlenen ''Nükleer Güç: Fukuşima Sonrası Bir Yıl'' başlıklı oturumda konuştu. Yıldız, Fukuşima'nın, politika üretenlerin, ülkenin idarecilerinin, kamu ve özel sektörün bütün yönleriyle beraber dikkate alması gereken önemli bir iş kazası olduğunu dikkat çekerek, ''Ama bilmemiz gerekir ki, her tehdidin bir fırsatı vardır. Aynen Çernobil kazasından sonra güvenlik sistemlerinin artırıldığı nükleer güç santralleriyle alakalı 144 tane inşa edilmiş nükleer güç santrali gibi'' dedi.

  ÇERNOBİL'DEN SONRA SANTRALLER KAPATILMADI

  Söz konusu kazadan sonra bir kısım yapıların, ''Nükleer güç santrallerinin dünyada tamamen kapatılacağını'' söylediğini belirten yıldız, ancak böyle yapılmadığına dikkati çekti. Yıldız, sürdürülebilir enerji politikalarının, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli gerekçelerinden biri olduğunu, sürdürülebilir bir enerji yapısı oluşturmak için ''mutlaka'' stabil enerji politikalarını koruyup kollamak gerektiğini söyledi.

  FUKUŞİMA'YA RAĞMEN 63 SANTRAL DAHA YAPILIYOR

  Taner Yıldız, Çernobil'den sonra 144 santral kurulduğuna dikkati çekerek, Fukuşima'dan sonra yapımına devam eden 63 santral bulunduğunu ve bunların 30 ayrı ülkede olduğunu bildirdi. Dünyadaki nükleer güç santrallerinin yarısının ABD, Fransa ve Japonya'da bulunduğunu belirten Yıldız, ''Turizmi tehdit eder denir, Louvre nehri üzerinde Fransa'da 14 tane santral var. Dünya koruma alanı içine alınmış olmasına rağmen, bunlar yapılabiliyor'' dedi.


  Görüş Bildir