Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.350
2.41%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Bankacılıkta uzaktan müşteri olma dönemi yarın başlıyor

  Bankacılık sektöründeki hizmetlerde görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yarın uygulamaya geçiyor.
  • AA
  • 30.04.2021 - 16:19
  • Güncelleme : 30.04.2021 - 16:43
  Bankacılıkta uzaktan müşteri olma dönemi yarın başlıyor

  Türkiye'de de yarından itibaren bankacılık işlemleri, banka şubesine gitmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Bu da hizmetlere daha hızlı ve rahat erişim sağlayacak.

  Bankalar, görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapabilecek, mesafeli olarak sözleşme ilişkisi kurulabilecek.

  ŞUBESİZ DİJİTAL BANKACILIK

  Müşteri olma süreci kısa süre içerisinde dijital ortamlar üzerinden uzaktan tamamlanabilecek. Böylece şubesiz dijital bankacılık faaliyetinin önü açılmış oldu.

  SÖZLEŞME İLİŞKİSİ DİJİTAL ORTAMDA

  Islak imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açılabilmenin yanı sıra mevcut müşterilerin bankacılık işlemleri için yazılı şeklin yerine geçebilecek nitelikte sözleşme ilişkisi dijital ortamda kurulabilecek.

  UZAKTAN BANKA MÜŞTERİSİ OLMA KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER

  Uzaktan kimlik tespiti için mutlaka yeni TC kimlik kartı ve akıllı telefona sahip olmak gerekli. Kimlik kartının üzerindeki bilgiler okunabilir olmalı ve hasar görmüş bir kimlik kartı olmamalı.

  Hesap açmak istenilen bankanın mobil uygulaması akıllı cep telefonuna indirilmeli ve banka internet sitesi adresine girilmeli. Mobil uygulamanın indirileceği platformun güvenliği veya giriş yapılacak bankanın internet sitesi adresinin doğruluğu kontrol edilmeli.

  Bankacılıkta uzaktan müşteri olma dönemi yarın başlıyor #1

  GÖRÜŞMEDE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ VEYA MASKE KULLANILMAYACAK

  Bilgilerin doğrulaması banka tarafından gerçekleştirildikten sonra uzaktan kimlik tespiti işlemi gerçekleştirilmek üzere banka temsilcisi ile irtibata geçilecek. Bu nedenle bankanın uygulaması kullanılmaya başlamadan önce sakin ve aydınlık bir ortama geçilmeli. Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici unsurlar kullanılmamalı.

  İşlem bilgisayarla yapılacak olsa dahi, mobil telefonunun müşterinin yanında bulunması, telefonun ön ve arka kameralarının çalışması ve internet bağlantısının sağlanıyor olması önem arz etmektedir. Görüşme süresince kamera açık olmalı.

  Banka tarafından, mobil telefonlardaki Yakın Alan İletişimi (NFC) özelliğinin kullanılması istenebilir. Görüntü ve ses kalitesi, şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkan vermeyecek şekilde yeterli seviyede olmalı.

  Bankacılıkta uzaktan müşteri olma dönemi yarın başlıyor #2

  ÜÇÜNCÜ BİR KİŞİDEN YARDIM ALINMAYACAK

  Görüşme boyunca işlemler sadece müşteri ile gerçekleştirilecek. Bu nedenle hesap ve işlem güvenliği için üçüncü bir kişiden yardım ya da destek alınmaması önem arz ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir