Euro
10.3298
0.11%
Dolar
8.8176
0%
Altın
496.85
0.13%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
379.009
-3.29%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Bankalar fazla mesai yapan personelin hakkını ödeyecek

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bankalara 500 milyon fazla mesai cezası kesmişti...
  • 30.11.2013 - 10:03
  Bankalar fazla mesai yapan personelin hakkını ödeyecek

  Bankalar fazla mesai yapan personelin hakkını ödeyecek #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ve beraberindeki heyetle yaklaşık 1.5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda, bankalara fazla mesaiden kesilen yaklaşık yarım milyar liralık ceza gündeme geldi. Toplantı çıkışı konuşan Çelik, SGK'nın bankalarla 'veri paylaşımı' aksaklıkları olduğunu belirterek, "Onunla ilgili neler yapabiliriz, o değerlendirmeyi yaptık" dedi.

  ÇELİK: 'HAKLARI VERİRİZ'

  Çelik, 'Konuyla ilgili bir komisyonun kurulup hızlı bir şekilde çalışma hayatıyla ilgili yaşanan sorunların özellikle teftişle ilgili sorunların çözümü yoruma açık konuların ortadan kaldırılması noktasında mutabakatımız oldu. Hızlı bir şekilde arkadaşlarımız teknik düzeyde çalışmalar yapacaklar' açıklamasını yaptı.

  Aydın ise "Biz çalışanlarımızın hakkını vermeyi, onlara sağlıklı bir ortamda çalışmayı, onları çalışırken eğitmeyi ilke edinmiş bir sektörüz. Ama bu konuda denetimin bakış açısıyla bizim çalışma koşullarımız arasında eğer varsa bir uyumsuzluk onların giderilmesi hususunda mütalalarda bulunduk' diye konuştu.

  '10 KİŞİDEN 1'İ FAZLA MESAİ YAPIYOR' DEDİLER

  Bankaların bakanlıktaki toplantıda 500 milyon lirayı aşan mesai cezasının haksız olduğunu savunduğu öğrenildi. Bankalar, çalışanlarının fazla mesai yapmadığını belgeyle ispatlayamayınca, kesilen cezasının ertelenmesi ya da kaldırılması talebi gündeme alınmadı. Bankaları temsil eden heyet, "akşamları işlem yapıldığı tespit edilen bankalarda sanıldığı kadar personel fazla mesaiye kalmıyor, 10 kişiden 1'i fazla mesai yapıyor" savunması da kabul görmedi.

  Müfettişler, bu savunmaya "fazla mesaiye kalan personelin adlarını bildirin" diye yanıt verdi. Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin fazla mesaiye kalan personelin bildirilmesini 3 yıldır istediği, ancak bu talebe bankalardan olumlu yanıt gelmediği öğrenildi.

  KOMİSYON KURULACAK

  Kesilen cezadan geri adım atılması gündemde olmayacak. Sonraki dönemde banka yöneticileri ve bakanlık müfettişleri bir komisyon oluşturarak, fazla mesainin yasal limitlere çekilmesi için bir yol haritası hazırlayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir