Euro
10.1435
0.03%
Dolar
8.6382
-0.1%
Altın
487.21
-0.17%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.397
-1.53%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Bankalara açılan 263 bin dava düşecek

  Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun'da maddelere tüketici dernekleri itiraz etti.
  • 09.11.2013 - 07:28
  Bankalara açılan 263 bin dava düşecek

  Bankalara açılan 263 bin dava düşecek #1

  Tüketici dernekleri yasanın Meclis'e gönderilmesini istemek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu talep ettiler.

  Yeni yasayı Bugün'e değerlendiren Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Sıtkı Yılmaz, yasal dayanağı bulunmayan bankaların ücret ve komisyon tahsilatlarının yeni yasayla birlikte yasal hale geleceğini söyledi. Bankaların tüketiciden faiz dışında hangi ücret ve komisyonları alacağına BDDK'nın karar vereceğine işaret eden Yılmaz, BDDK'nın listesine girecek hiçbir ücret ve komisyona karşı tüketicilerin dava açamayacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

  "YASAYLA TÜM DAVALAR DÜŞECEK"

  "Ücret ve komisyonları belirleme yetkisi yasayla BDDK'ya verilince tüketici için hak arama yolu kapanıyor. Bugüne kadar tüketicinin bankalarla yaptığı tüm hukuki mücadele boşa çıkıyor. Böyle olursa, tüketicinin bankalarla olan sorunları daha da artacak, tüketiciyi mağduriyetten kurtarmak için yeni yasalar çıkarılmak zorunda kalınacak. Tüketici mahkemelerinde 465 bin şikayet var. Bunlardan 263 bini bankalarla ilgili. Şimdi yeni yasa çıkınca bankalarla ilgili olan bütün bu davalar düşecek."

  BANKALAR ÜCRETİNİ ALMASINI BİLİR

  Yılmaz, bankalara getirilen ücretsiz kredi kartı çıkarma zorunluluğunun da pratikte işe yaramayacağını, bankaların kart üzerindeki çipler aracılığıyla kartlara taksit gibi ilave haklar yükleyip vatandaşı ücretli kartlara yönelteceğini, tüketicilerin de taksit avantajı nedeniyle zorunlu olarak bu kartlara geçeceğini savundu. Komisyonlar garantide Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar da yasanın tüketici haklarını geriye götürdüğünü iddia etti. Görüşlerinin yeterinci dikkate alınmadığını belirten Çakar, "Bankaların ücret ve komisyonları yasal garanti altına alındı. Tüketiciler ekonomik yönden iyice mağdur edilecek. Yetki BDDK'ya verilerek ciğer kediye teslim edildi. Cumhurbaşkanımızdan iade yönünde karar bekliyoruz" dedi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir