Euro
15.2973
0.36%
Dolar
13.5615
0.63%
Altın
805.3740
0.53%
Borsa
1957
0.61%
Bitcoin
518.844
3.90%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Bankalardan kart aidatı açıklaması

  Türkiye Bankalar Birliği :"Banka komisyonları düzenlemelere uygundur"
  • 17.08.2012 - 11:53
  Bankalardan kart aidatı açıklaması

  Bankalardan kart aidatı açıklaması #1

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Birliğin, bankaların, sundukları ürün ve hizmetler karşılığında ücret ve komisyon almasının, ürün ve hizmetler için yapılan yatırım harcamalarının maliyeti ve masrafların karşılığı gereği olması sebebiyle düzenlemelere uygun olduğu görüşünde olduğunu bildirdi.

  TBB'den yapılan açıklamada, "Türkiye Bankalar Birliği, bankaların, sundukları ürün ve hizmetler karşılığında ücret ve komisyon almasının, ürün ve hizmetler için yapılan yatırım harcamalarının maliyeti ve masrafların karşılığı gereği olması sebebiyle, düzenlemelere uygun olduğu görüşündedir. Uluslararası uygulamalarda ve uyum çalışmaları sürdürülen AB düzenlemelerinde de olduğu gibi, ücret ve komisyonların piyasa mekanizması çerçevesinde serbestçe belirlenmesinden yanadır" denildi.

  Açıklamada, TBB'nin, ücret ve komisyonlar konusunda müşterilerin önceden, açıkça ve doğru şekilde bilgilendirilmesi gerektiği görüşünde olduğu vurgulanarak, "Bu çerçevede, müşterilerin ürün ve hizmet seçimlerini bilinçli olarak ve kendi tercihlerine göre yapmaları, ücret ve komisyonların da tarafların sözleşme hürriyeti içinde belirlenmesi daha doğru olacaktır" ifadesine yer verildi.


  Görüş Bildir