Petrol
109.21
0.00%
Euro
17.4985
-0.16%
Dolar
16.7024
0.02%
Altın
968.78
-0.12%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
321.440
-4.97%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Başbakan Yıldırım: 2017 yatırım hamle yılı olacak

  Türkiye Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı'nın açılışında konuşan Başbakan Yıldırım "2017 yatırım hamle yılı olacak" dedi.
  • Ajanslar
  • 27.10.2016 - 10:56
  Başbakan Yıldırım: 2017 yatırım hamle yılı olacak

  Başbakan Yıldırım: 2017 yatırım hamle yılı olacak #1

  9. Yatırım Danışma Konseyi (YDK) Toplantısı, bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında İstanbul'da başladı. 14 farklı ülkeden, 10 ayrı sektörde yer alan ve toplam ciroları 666 milyar dolar, toplam istihdamı da 1,5 milyon olan konsey üyelerinin katıldığı toplantının açılışını Başbakan Yıldırım yaptı.

  2017 YATIRIM HAMLE YILI OLACAK

  Yaptığı konuşmada 2017 yılının yatırım hamle yılı olacağını belirten Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu toplantılarda dile getirilen konular şeffaf rekabetçi bir yatırım ortamı konusunda bizim için yön gösterici oldu. Bugün enine boyuna değerlendireceğiz. Sizlerin görüşleri, katkıları, önerileri bundan sonra yapacağımız yeni yapısal dönüşümlerin kararların içinde önemli bir zemin oluşturacaktır.

  Türkiye son 14 yılda çok önemli işler başardı. Bunları hangi alanlarda yaptığımızı ifade edersek yapısal dönüşüm reformları, demokrasileşme adımları attık ama bunlarla beraber ekonomik büyüme alanında da kayda değer iş yaptığımızı da söyleyebiliriz.

  İNSANLARI BİRBİRİNE GÜVENLERİ AZALDI

  Türkiye'nin Ak Parti geldiğindeki ekonomik görünümüyle bugünü kıyaslarsanız çok rahat farkı göreceksiniz. Siz Türkiye'nin rakamlarını da biliyorsunuz, dünyanın rakamlarını da biliyorsunuz. Dünya ekonomisi 2008'den itibaren küresel krizle karşı karşıya kaldı. Bu küresel krizin sorumlusu gelişmiş ülkelerdeki yanlış yatırımlar, kazanç iştahı küresel krizi ortaya çıkardı. Bundan sonra ne oldu küresel anlamda güven bozuldu.

  İnsanların birbirine güvenleri azaldı. Küresel ticaretin finansmanı zorlaştı. Finansman zorlanınca küresel büyüme azalmaya başladı. Dünya ekonomisi büyümek yerine daralmak yoluna gitti. Birçok ülke için büyük bir felaket bazı ülkeler için ise fırsat anlamına geldi. Bizim ortaya koyduğumuz kararlı politikalar, küresel krizin ilacının yatırım olması gerektiği gerçeğinden hareketle 2009 dışında 27 çeyrek boyunca büyümememizi sürdürdük.

  YÜZDE 3'ÜN ALTINDAKİ BÜYÜMELER İLAVE İSTİHDAM YARATMAZ

  Yüzde 3'ün altındaki büyümeler ilave istihdam yaratmaz, ekonomide ciddi sıçrama gerçekleştirmez. Büyüme tamam ama büyüme belirli bir barajın üstünde olması lazım. Bizim yüzde 5'in üzerinde büyümeyi tutmak için ekonomik kurguyu buna göre yapıyoruz. Bunu yaparken de mali disiplinden vazgeçecek değiliz. Bir tarafı yaparak bir tarafı yıkarak yol almamız mümkün değil. Bunu nasıl yapacağız. Uzun vadeli üretime yönelik ihracata yönelik tedbirlerle yapacağız. Küresel yatırımcının Türkiye'de yeni iş kurmasına yönelik beklentilerini karşılayacağız.

  GÜVEN KONUSUNDA TÜRKİYE'DE TEREDDÜTÜNÜZ OLMASIN

  Güven yatırımcı için en büyük beklentidir. Güvenin devam etmesi uzun vadede yeni projelerin hayata geçmesi anlamına gelir. Güven konusunda Türkiye'de tereddütünüz olmasın. Türkiye hem güçlü siyasi iktidar hem de sürekli kendini yenileyen bu anlamda yapısal reformlarını hız kesmeden devam ettiren gerek yerel gerek küresel yatırımcının beklentilerini karşılayan bir yönetim iş başında.Başbakan Yıldırım: 2017 yatırım hamle yılı olacak #2

  ŞAKA GİBİ BELKİ AMA SİLAHLI BİR DARBE GİRİŞİMİNİ SİLAHSIZ GÜÇLE ALT ETTİK

  Türkiye 3,5 ay önce büyük bir olay yaşadı: 15 Temmuz. Şaka gibi belki ama silahlı bir darbe teşebbüsünü silahsız bir güçle alt eden bir Türkiye'den bahsediyoruz. Türkiye'deki vatandaşlarımız silahlı darbecilere karşı göğsünü siper ederek darbe yapmak isteyenlere darbe vurgu, gereken cevabı verdi. Türk milleti Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde ve demokratik yollarla seçilmiş Hükümetimizin kararlılığında ve milletimizin meydanları doldurmasıyla bu büyük tehlikeyi bertaraf etmiş ve hakettikleri dersi vermiştir. Bugün sadece darbe bastırılmadı, aynı zamanda Türk milleti Türk ekonomisini teminat altına aldı.

  MERKEZ BANKASI BİLE PİYASALARA MÜDAHALE ETME İHTİYACI DUYMADI

  Göstergelerdeki değişimler sınırlı kaldı. Merkez Bankası bile piyasalara müdahale etme ihtiyacı duymadı. Ekonomik hayat hemen ardından normale döndü. Kamunun bütün kurumları da tıkır tıkır darbe sonrası işlerini görmeye devam etti. Ekonomimiz gücünü korudu. Sarsıntı yaşamadık. Bu darbe vesilesiyle sağlam temellere oturduğumuzu görmüş oldu. İş dünyamızın değerli temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımıza teşekkür etmek isterim.

  AÇIK AÇIK SÖYLÜYORUM: SİYASET YAPMAYIN

  Sizden özellikle şunu istiyorum. Burada her şeyi açık açık söylüyorum. Siyaset yapmayın. Bundan sonra işlerimiz daha da zora girer diye düşünmeyin. Asıl gerçekleri bizden saklarsanız sorun olur. Burada kader birliği yapmışız. Sizler yerli yatırımcılar kim olursa olsun. Bu ülkenin kalkınmasına fayda sağlayan ekonomimizin büyümesine katkı sağlayan herkesin başımızın üzerinde yeri var. Biz hiçbirine yabancı gözüyle bakmayız. Bu ülkeye yatırım yapan bu ülkenin girişimcisidir. Bu ülkenin firmasıdır. Bu ülke için çalışıyordur. Hiç bir kısıtlama getirmeden bütün sağladığımız imkanlardan aynı şekilde yararlanacaksınız.

  2017 YILI YATIRIM HAMLE YILI OLACAK

  Mevzu hesap kitap yatırımcı ne bekliyor biz neler verebiliyoruz. Burada tek taraflı alışveriş yok. Kazan kazan hesabı. Siz ekonomiye bu katkıyı sağlayacağım diyeceksiniz. Biz de size ihtiyacınız olan destekleri vereceğiz. Bu destekler finansal anlamda destekler olabilir. Ama bilin ki 2017 yatırım hamle yılı olacaktır. Yeni yeni desteklerimiz var. Çok önemli kararlarımız var. Bir kez daha teşekkür ediyorum"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir