Petrol
110.64
-0.05%
Euro
17.451
0.89%
Dolar
16.362
1.78%
Altın
972.22
0.62%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
485.145
2.11%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Bedelli Askerlik Derneği yeni bedelli istiyor

  Bedelli Askerlik Derneği yeni bedelli istiyor

  Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Ferhat Doğan, bu yıl içerisinde de bedelli askerliğin mutlaka çıkması gerektiğini ifade etti.
  • 31.03.2016 - 14:18

  bedelli askerlikk

  Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Ferhat Doğan, resmi olmayan rakamlara göre, yaklaşık 700 bin kişinin 'bakaya' kaldığını belirterek, bu yıl içerisinde de bedelli askerliğin mutlaka çıkması gerektiğini ifade etti.

  "BUNCA İNSAN, AİLE ÇÖZÜM BEKLİYOR"

  Son bedelli geliri ile 25 tane F-16 alınabildiğini dile getiren Doğan, "2014'teki bedellide çok yoğun baskı sonuç vermiş ve Bakanlar, milletvekillerinin baskısı ile Başbakan ve Cumhurbaşkanı bedelli askerlik çalışmasını başlatmıştı. Gelecek gelir ile de ordunun modernleşmesi sağlanacak kararı alındı. Daha önceki (2011) bedelli askerlik uygulamasındaki gelir şehitlerimizin ailelerine ve gazilerimize verilmişti. Son zamanlardaki operasyonlarda ve sınır güvenliği için yapılan harcamalarla birlikte seçim öncesi verilen ekonomik vaatler devletin kasasına ağır yük oldu. Bütün milletvekili ve bakanlar ordunun artık profesyonel olması gerektiğini her platformda açıklamakta. Yeni anayasa çalışmaları içinde zorunlu askerliğin kaldırılması ve profesyonel orduya geçilmesi gibi başlıklar netleşmekte. Ülke genelinde de artık askerin profesyonel olması gerektiği algısı iyice belirginleşti. Resmi olmayan sayılara göre 700 bin vatandaş bakaya olarak birikti. Tecil ettirenlerle beraber sayı 1 milyonu bulmakta. Bunca insan, bunca aile bu soruna çözüm bekliyor" diye konuştu.

  "SAVUNMA SANAYİ İÇİN BULUNMAZ BİR GELİR"

  Bedellinin Türk Silahlı Kuvvetlerine büyük bir maddi katkı sağlayacağını dile getiren Başkan Ferhat Doğan, son bedelli geliri ile 25 tane F-16 alınabildiğini, devrin teklonojik savunma devri olduğunu o yüzden bedelli gelirlerinin savunma sanayisi için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi.

  Doğan devamında şunları söyledi:

  "BİZLER HAKKINDA FARKLI DÜŞÜNCELERİ OLAN VARSA GELSİN BİZİ GÖRSÜN"

  "Siyasi temaslarımızda görüştüğümüz isimler ’artık ordu profesyonel olmalıdır ve bu yolda bedelli askerlik gelirleri kaynak olarak kullanılmalıdır’ diyor. Sosyal sebeplerden dolayı askere gidemiyoruz. Binlerce doktor, avukat, iş yeri sahibi, öğretmen, iş sahibi ailesini kurmuş insanlar bu sorunu bizim ve devletimizin yararına olacak şekilde çözmenin formülü belli o da bedelli askerlik diyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimize maddi katkı sağlayacak ve kapsamı iyi analiz edilerek belirlenecek bir bedelli askerlik bu sosyal sorunu ortadan kaldıracaktır. Biz parası olanın bedelli askerlik yapabildiği parası olmayanın askere gittiği algısının yanlış olduğunu savunuyoruz. Bizler toplumun içinden insanlarız. Ne bir siyasetçinin oğluyuz, ne de bir holdingin sahibiyiz. Bizler öğretmen, doktor, küçük sermayeli işletme sahibi, avukat, grafiker, aşçı gibi mesleklerine sahip insanlarız. Bizler hakkında farklı düşünceleri olan varsa buyursun bizleri işinin başında görsün. Biz buradayız. Yasal bir derneğiz. Profesyonel ordu yolunda bakayalar ve yoklama kaçakları üzerinden yapılacak düzenli bir yasa ile 700 bin vatandaşın sorunu giderilebilir ve oluşan kaynak düzenli olarak savunma sanayisi bütçesine aktarılabilir"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir