Euro
15.4368
0.06%
Dolar
13.5042
-0.11%
Altın
791.2170
0.20%
Borsa
2,096.07
1.12%
Bitcoin
581.031
-0.64%
5ºC
İstanbul
Güneşli 5 C

  Binasına yalıtım yaptırana vergi muhafiyeti geliyor

  Eski binalarda "ısı yalıtımı" yapılarak enerji tasarrufu sağlanması için yeni strateji oluşturuluyor.
  • 08.11.2014 - 17:00
  Binasına yalıtım yaptırana vergi muhafiyeti geliyor

  Binasına yalıtım yaptırana vergi muhafiyeti geliyor #1

  Ekonomide, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı devrimlerinden biri için düğmeye basan hükümet, milyonlarca konut sahibini ilgilendiren bir dönüşüme de imza atacak. Binalarında ısı yalıtımı yaptıracak vatandaşların "tadilat ruhsat işlemleri", vergi, resim ve harçtan muaf tutulacak. Şehirlerin aydınlatma faturası da düşürülecek.

  BİNALAR İÇİN YOL HARİTASI

  Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Eylem Planı'nda, binalarda sağlanacak dönüşümün yol haritası yer aldı. Buna göre, yalıtımı düşük veya yetersiz eski binalarda, binayı çevreleyen dış yapı zarfı ve ısıtma sistemleri, yürürlükteki standartları karşılayacak şekilde "ısı yalıtımlı" niteliğe dönüştürülecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülecek çalışmaya, Enerji ve İçişleri Bakanlıkları ile yerel yönetimler, TÜİK, Belediyeler Birliği, TSE ve meslek odaları destek verecek.

  KAPSAMLI FİZİBİLİTE YAPILACAK

  Mevcut binaların enerji verimliliği konusundaki bilgileri derlenecek. Kapsamlı bir fizibilite raporu hazırlanacak. Mevcut binaların "enerji verimli" niteliğe dönüştürülmesi konusunda "kapasite oluşturma ve iyileştirme" çalışmaları yapılacak. Isı yalıtımı olmayan binalarda yalıtım uygulaması için gerekli ruhsat işlemlerinin vergi, resim ve harçtan muaf tutulacak. İmar Kanunu değiştirilecek. Halen, binanın niteliğini değiştirecek tadilatlar da vergi, resim ve harca tabi bulunuyor.

  DESTEK MASALARI KURULACAK

  Büyükşehir belediyeleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesinde, mevcut binalara enerji verimliliği ile ısı yalıtımı tedbirleri ve tadilat projesi hazırlanması konusunda bilgi almak isteyen bina sahiplerini ve uygulayıcıları bilgilendirmek üzere "Enerji Verimliliği Destek Masaları" oluşturulacak. Yapı ruhsatlarındaki standartlar revize edilerek, yapının enerji performansı ile ilgili bilgileri içeren "Yapı Enerji Performansı" bölümü ilave edilecek.


  Görüş Bildir