Euro
15.4777
-0.38%
Dolar
13.6986
-0.15%
Altın
785.12
-0.18%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
715.261
-1.37%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleri açıklandı

  Bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine biyolojik ve biyoteknik yöntemler kullanan ve kimyasal ilaç kullanımını azaltan üreticilere, dekar başına yapılacak destekleme ödemeleri belirlendi.
  • AA
  • 18.11.2020 - 09:37
  • Güncelleme : 18.11.2020 - 10:16
  Bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleri açıklandı

  Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği", Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

  Tebliğ ile doğal dengenin korunması için biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

  DESTEK ÖDEME KAPSAMI VE MİKTARLARI

  Buna göre, açık alanda turunçgilde Akdeniz meyve sineğine karşı feromon ve tuzak kullanımı için tahsis edilen dekar başına 80 lira desteklemeden, tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasından dolayı daha önceden tuzak kutusu olup da sadece feromon kullanan üreticilere dekar başına 30 lira destekleme ödemesi yapılacak.

  Örtü altı (domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak) üretiminde biyolojik mücadele için dekar başına 400 lira, biyoteknik mücadelede, feromon ve tuzak kullanan üreticilere 120 lira, domateste güveye karşı sadece feromon kullananlara 60 lira destek verilecek.

  Açık alanda domateste biyoteknik mücadelede, feromon ve tuzak kullananlar 50 lira, domates güvesine karşı yalnızca feromon kullananlar ise 30 lira destekten faydalanacak.

  Biyoteknik mücadele destek miktarı elma, bağ, kayısı, ayva ve armut için dekar başına 50 lira, şeftali ve nektarin için 80 lira, zeytin için 33 lira olarak uygulanacak.

  Nar üreticilerine biyolojik mücadele kapsamında dekar başına 50 lira, biyoteknik mücadele çerçevesinde de 80 lira destek sağlanacak.

  Bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleri açıklandı #1

  BİYOLOJİK VEYA BİYOTEKNİK MÜCADELE YAPAN ÜRETİCİLERİN DESTEK BAŞVURU TARİHLERİ

  Yılbaşından itibaren biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilerin destek başvurularını; kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açıkta domates, zeytin, turunçgil, nar, şeftali ve nektarin için 4 Aralık, örtü altı için ise 31 Aralık mesai bitimine kadar yapmaları gerekecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir