Euro
9.3289
-0.24%
Dolar
7.7811
-0.42%
Altın
443.08
-1.44%
Borsa
1.306
-1.73%
Bitcoin
145.109
1.90%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Bitlis'te destekle oluşan bahçelerden 20 milyon lira gelir bekleniyor

  Bitlis'te devletin sağladığı desteklerle daha önce ekim yapılmayan 12 bin dekar alanda oluşturulan elma bahçelerinden bu yıl 20 bin ton ürün elde edilerek, ekonomiye 20 milyon lira katkı sağlanacak.
  • AA
  • 10.11.2020 - 15:37
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 17:36
  Bitlis'te destekle oluşan bahçelerden 20 milyon lira gelir bekleniyor

  Bitlis'te tarım ve hayvancılığın gelişmesi, ürün çeşitliliğinin artırılması için sunulan imkanları değerlendiren çiftçiler, modern tarım yapmaya başladı.

  Kentin birçok yerinde kurulan elma bahçeleri, ürün verimliliğiyle hem çiftçilerin yüzünü güldürdü hem de yeni bir gelir kapısı kazandı.

  "20 MİLYON LİRA GELİR BEKLİYORUZ"

  Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, kentteki 1 milyon 300 bin dekarlık tarım arazisi varlığının yaklaşık 70 bin dekarında meyvecilik yapıldığını söyledi.

  Verdikleri desteklerle 12 bin dekar alanda çeşitli türlerde elma bahçelerinin kurulduğunu aktaran Çelik, şöyle konuştu:

  "Bu yıl rekoltemizin 20 bin ton olmasını bekliyoruz. Bahçe fiyatlarını da takip ediyoruz. Bundan ilimize 20 milyon lira civarında ekonomik girdi hedefliyoruz. Komşu illerden tarım işçileri gelip hasadı yapıyor.

  Bitlis'te destekle oluşan bahçelerden 20 milyon lira gelir bekleniyor VİDEO

  2-3 BİN MEVSİMLİK İŞÇİ ÇALIŞIYOR

  Bu bahçelerde hasat döneminde 2-3 bin mevsimlik işçi göçü de yaşanıyor. Kovid-19 sürecinde bütün üretim alanlarında olduğu gibi meyveciliğe dikkat ettik. Gelecek yıl meyve alanlarının artırılması için yüzde 50'si hibe olmak üzere 4 milyon bütçeli kapama meyve bahçelerinin oluşturulması için çalışma başlattık. Bu sayede kentin meyvecilik alanında daha güçlü şekilde üretim yapacağını düşünüyoruz."

  Yetiştirilen elmaların bir kısmının kurutularak Ege Bölgesi'ne, oradan da elma çayı olarak dünya piyasasına arz edildiğini belirten Çelik, bir kısmının da yaş meyve olarak birçok ile ve meyve suyu fabrikalarına pazarlandığını kaydetti.

  Bitlis te destekle oluşan bahçelerden 20 milyon lira gelir bekleniyor #1

  BOŞ ARAZİSİNİ ELMA BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

  Adilcevaz ilçesinde hibe desteğinden yararlanarak Van Gölü kıyısında elma bahçesi oluşturan Celal Tümüç de "Gransimit, Arjantin, Golden, Misket ve Arap Kızı" türlerinde elma yetiştirerek atıl durumdaki 200 dönüm arazisini gelir kapısına dönüştürdü.

  Arazisini değerlendirmek için hazırladığı projesinin kabul edilmesiyle elma fidanlarını diktiğini anlatan Tümüç, "Ülkemize ve milletimize faydalı olmak için bu işe başladık. Her yıl 100 tona yakın bir elma hasadımız oluyor. Arazimizi değerlendirmek istedik. Devlet desteği olmasaydı bunu yapamazdık. Bu işin ekonomiye, bize ve işçilerimize faydası var." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir