Petrol
85.21
0.21%
Euro
17.8246
-0.11%
Dolar
18.4324
0.10%
Altın
972.53
-0.06%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.818
-0.13%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Borsa İstanbul'da sukuk dönemi başladı

  Türkiye’nin de ortak olduğu İKB’nin yurtdışında işlem gören 6 milyar dolarlık sukuku Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.
  • 29.11.2014 - 14:42
  Borsa İstanbul'da sukuk dönemi başladı

  sukuk.jpg

  Türkiye’nin de ortak olduğu İslam Kalkınma Bankası’nın '(IDB) yurt dışında işlem gören toplam 6 milyar dolar değerindeki sukuk (kira sertifikası), dün itibarıyla BIST'te işlem görmeye başladı.
  Borsa İstanbul, ilk defa uluslararası bir finans kuruluşunun sukukunu (kira sertifikaları) Borçlanma Araçları Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda nitelikli yatırımcılar arasında alım satım işlemlerine açtı. İstanbul’un uluslararası finans  merkezi olması yolunda büyük bir öneme sahip olacak olan sukuk, dün düzenlenen gong töreninin ardından Borsa İstanbul’da alınıp satılmaya başlandı.

  ERTAŞ: İHRAÇLARIN BÜYÜKLÜĞÜ 5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

  Gong törenine katılan SPK Başkanı Ertaş, faizsiz finansal kurum ve ürünlerin oldukça önemli olduğunu ve gündemlerinin ilk sırada yer aldığını belirterek, “Nitekim Haziran 2013’te yaptığımız yeni kira sertifikası düzenlemesi ile uluslararası alanda kabul gören 5 yeni kira sertifikası türünü de ülkemize kazandırdık. İhraçların büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı” dedi. Kısa bir süre içinde uluslararası bir kuruluşun da tahvil ihracını Türkiye’de yapacaklarını kaydeden Ertaş, “Hatta bölge devletlerin de ihraçlarını burada yapması için ciddi bir görüşme trafiği var” dedi.

  TURHAN: İSLAMİ FİNANS ARAÇLARI  YAYILIYOR

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan da gong törenindeki konuşmasında,  bugün ilk defa uluslararası bir kira sertifikasının Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Kesin Alım Satım Pazarı’nda alım-satıma çıkmasıyla önemli bir dönüm noktasının yaşandığını söyledi. Hükümetin 10. Kalkınma Planı’nda İstanbul Finans Merkezi bileşenlerinden birisinin de faizsiz finansal araçlarının geliştirilmesi hedefi olduğunu hatırlatan İbrahim Turhan, bugün bu hedefe doğru çok önemli bir adımın atıldığını belirtti.

  5 YILDA % 20 GELİŞMEYLE 2 TRİLYON DOLARA ÇIKTI

  Dünyanın ciddi bir şekilde sarsıldığı son küresel krizden sonra İslami Finans araçlarının ve kurumlarının bütün dünyada hızla geliştiğinin görüldüğünü kaydeden İbrahim Turhan, Özellikle son 5 yılda İslami Finans araçlarının yüzde 20’ye yakın gelişim gösterip, 2 trilyon doların üzerine çıkmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Turhan, “İslami finansın reel iktisadi faaliyetle doğrudan ilişki içinde olması olması önemli” diye konuştu.

  MADANİ: İSLAMİ FİNANS ENDÜSTRİSİNİ GELİŞTİRECEĞİZ

  IDB Başkanı Dr. Ahmad Mohamed Ali Al Madani ise “İslam Kalkınma Bankası sukukunun Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasının, Türkiye’nin finans piyasalarındaki güçlenen uluslararası rolüyle ilgili piyasalara pozitif bir mesaj verdiğinden eminiz” dedi. El Madani, İslam Kalkınma Bankası’nın stratejik hedefleri çerçevesinde menkul kıymetlerimizi birden fazla piyasaya kote etmek suretiyle İslami finans endüstrisini ve özellikle İslami sermaye piyasalarını geliştirmeye kararlı olduklarını kaydetti.


  Görüş Bildir