Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.694
-1.79%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Borsa'da İran coşkusu

  İran'ın nükleer program konusunda Batı ile anlaşması hisse bazlı hareketliliklere neden oldu.
  • 25.11.2013 - 11:26
  Borsa'da İran coşkusu

  Borsa da İran coşkusu #1

  İran'ın nükleer program konusunda Batı ile anlaşmanın ardından petrol ve altın başta olmak üzere emtia fiyatlarının gerilemesi Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksini pozitif etkilemesinin yanında hisse bazlı hareketleri de öne çıkardı.

  İRAN ŞİRKETLERİ OLUMLU ETKİLEDİ

  Analistler, İran ile yapılan anlaşmanın İran'a yaptırımları tamamen ortadan kaldırmadığını, ancak kısa vadede daha büyük riskleri bertaraf ettiği için piyasalara ve bölgeye pozitif etkisinin yüksek olmasını beklediklerini belirtiyor. Düşüşe geçen petrol fiyatlarının, maliyetleri pozitif yönde etkilemesi nedeniyle yüksek petrol ve petrol ürünleri kullanan şirketler ile İran ile iş potansiyeli olan şirketlerin olumlu etkilendiğini kaydeden analistler, bu etkinin bugün açılış itibariyle görülmeye başlandığına dikkati çekiyor.

  HAVA TAŞIMACILIĞINI OLUMLU ETKİLEYECEK

  Gelişmelerden olumlu yönde en çok etkilenecek sektörler olarak petrol ve petrol ürünleri kullanımı maliyetlerinde önemli bir yer tutan hava taşımacılığı ve petro-kimya sektörünün öne çıktığını ifade eden analistler, ayrıca İran ile yapılan anlaşmalarda banka olarak adı sürekli ön plana çıkan ve İran ile ilgili olumsuzlukların hisse fiyatı üzerinde baskı kurduğu Halkbank hisse senedinin de pozitif etkilendiğini kaydediyor.

  TÜPRAŞ'TA YÜZDE 3,34 ORANINDA YÜKSELİŞ

  Borsa İstanbul'da hava taşımacılığı şirketleri Türk Hava Yolları ve Pegasus hisse senetleri haftaya yüzde 2'nin üzerinde yükselişle başlarken, Halkbank hisseleri yüzde 1,90 olan bankacılık sektörü yükselişinin üzerinde yüzde 2,59'luk bir değer artışıyla işlem görüyor. Petro- kimya sektörünün en önemli şirketi Tüpraş da şu dakikalarda yüzde 3,34 oranında yükselişe 46,30 seviyelerinden işlem görüyor.

  GÜBRE FABRİKALARI HİSSE SENEDİ DEĞER KAZANDI

  Ayrıca petro-kimya sektöründe faaliyet göstermesinin yanında İran'da bir fabrikası da olan Gübre Fabrikaları ise anlaşmaya en fazla pozitif tepkiyi veren hisse senedi oldu. Gübre Fabrikaları hisse senedi fiyatı cuma günü kapanışına göre yüzde 7'nin üzerinde değer kazanarak 16,90 lirayı gördükten sonra şu dakikalarda yüzde 6,36'lık yükselişle 16.70 lira seviyelerinde dengelendi.

  POZİTİF ETKİ DÖVİZ KURLARINDA DA GÖRÜLECEK

  İran ile ilgili gelişmelerin hisse senedi fiyatlarına ve genel olarak Borsa İstanbul'a olan etkisini değerlendiren analistler, kısa vadede görülecek pozitif etkinin, döviz kurları ve petrol fiyatlarının bundan sonraki seyri ile şekilleneceğine dikkati çekiyor. Analistler bugün için ABD piyasaları açıldıktan sonra petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda Borsa İstanbul'a olumu etkinin orta vadeye yayılabileceğini tahmin ediyor.

  FED KAYNAKLI GELİŞMELER

  Pozitif görünümün devam etmesi durumunda BIST 100 endeksinin 77.700 seviyesinin test edilebileceğini vurgulayan analistler, bu direncin güçlü olduğunu, dolayısıyla bu seviyenin aşılması için ABD Merkez Bankası (Fed) kaynaklı gelişmelerin öne çıkacağını aktarıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir