Petrol
97.22
3.81%
Euro
18.2567
-0.11%
Dolar
18.0501
0.57%
Altın
1.021
0.40%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.135
0.28%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Boş salona konuştu

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, AB yetkililerine yaptığı ilk konuşmada boş salona konuştu.
  • 02.12.2011 - 16:07
  Boş salona konuştu

  Boş salona konuştu #1

  ECB’nin yeni başkanı göreve gelmesinden bu yana ilk kez Brüksel’de konuştu. Konferansın gerçekleştiği salonda, Draghi’nin konuşmasını dinleyen kişilerin azlığı dikkat çekti.

  MALİ KURALLAR KÖKTEN YENİDEN BELİRLENMELİ

  Diğer yandan Draghi, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ekonomik ve para birliğimizin, Euro Bölgesi hükümetlerinin karşılıklı mali taahhütleriyle birlikte mali kuralların kökten yeniden belirlenmesiyle, yeni mali sıkılaştırmaya ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Yeni mali sıkılaştırma piyasaların istikrarında yeterli olur mu ve güvenilir uzun vadeli öngörü kısa vadede nasıl yardımcı olur gibi sorularla karşılaşabiliriz. Buna yanıtımız, kesinlikle en önemli unsur güvenilirliği yeniden sağlamaya başlamak olacaktır. ECB olarak AB anlaşması kapsamında hareket etmeyi inceliyoruz.”

  GEÇİCİ BİR ÖNLEM

  ECB’nin, özellikle sermaye artırımında bankalar için “devam eden zorlukların” farkında olduğunu vurgulayan Draghi şöyle devam etti: “Devlet tahvili satın almak gibi geçici önlemler sınırlı olur. Tahvil piyasalarında güveni sağlamak için ilk olarak hükümetlerin kendi finansman durumlarını düzeltmeleri gerekiyor. Piyasalara dolar likiditesi sağlamak için dünyanın önde gelen altı merkez bankası ile yapmayı planladığımız ortak müdahalenin sadece geçici bir önlem. Ancak ECB için en önemli konu ekonomiye kredi akışını düzeltmek.” Draghi ayrıca, Avrupa ekonomisinin görünümünde aşağı yönlü risklerin arttığı yönünde uyarıda bulundu. Draghi, ECB’nin, enflasyonun hedefin altında kalmamasını ya da hedefi aşmamasını sağlayacağını belirtti.

  CİDDİ SONUÇLARI OLACAK

  Başbakanlığın  yanı sıra ekonomi ve Maliye Bakanlığı görevlerini de yürüten İtalya başbakanı Mario Monti, ağır bir borç krizi altındaki İtayan ekonomisinin, önlemler konusunda acele edilmemesi halinde riske gireceğini söyledi. Monti, krize karşı önlemler konusunda, “Eğer İtalya bu geçişi yapamazsa, bunun ülke açısından ciddi sonuçları olacak” dedi. Monti, Bütçe açığını azaltmak hedefiyle tasarlanacak yapısal reformların ve krize karşı yeni mali önlemlerin, 5 Aralık Pazartesi günü bakanlar kurulunda gündeme geleceğini dile getirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir