Euro
10.1628
0.22%
Dolar
8.6691
0.26%
Altın
488.7
0.14%
Borsa
1.396
-1.66%
Bitcoin
383.838
-6.22%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Bu ilde çalışanlar çok şanslı

  Bu ilde belediyede çalışan elemanların en düşük işçi maaşı 2 bin 100 lira olarak belirlendi.
  • 13.04.2012 - 17:55
  Bu ilde çalışanlar çok şanslı

  Bu ilde çalışanlar çok şanslı #1

  Adana Büyükşehir Belediyesi ile Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Adana Şubesi arasındaki toplu iş sözleşme imzalandı. Buna göre, en düşük işçi maaşı 2 bin 100 lira olarak belirlendi.

  "İŞÇİ BABASI BAŞKAN ZİHNİ"

  Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen tören öncesi belediye işçileri sözleşme coşkusunu belediyenin tarihi binası önünde davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutladı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da işçilerin coşkusuna ortak olarak, onlarla birlikte halay çekti.

  Aldırmaz, sözleşmenin imzalanacağı salona alkışlarla ve "Adana seninle gurur duyuyor", "İşçi babası Zihni Başkan" sloganlarıyla girdi.

  Salonu dolduran işçilere hitap eden Aldırmaz, belediyeciliğin gönül işi olduğunu söyledi. "Şu anda asfaltta, parkta, itfaiyede çalıştığı için bu mutlu günde aramızda olamayan işçi kardeşlerimiz var" ifadesini kullanan Aldırmaz, "Belediye bu işi 24 saat içinde hisseden, 24 saat hizmet etmek isteyen insanların işi. Esas olan topluma hizmet etmektir. Belediyeci, doğumdan ölüme kadar, sevinçte, kederde toplumla birlikte olur" dedi.

  DAHA FAZLASINI VERMEK İSTERDİK

  İşçiye daha fazla zam vermeyi arzu ettiklerini ancak, imkanlar ölçüsünde en iyisini yaptıklarını belirten Aldırmaz, işçinin alın teri kurumadan hakkını almasının önemine değindi.

  Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz şöyle devam etti; "Biz kamunun parasını harcıyoruz. İmkanlarımızın daha iyi olması için verimli çalışılmalı ve tasarruf yapılmalı. Ayrıca, Adana Büyükşehir Belediyesi'nde adrese teslim ihale yok, bankamatikçi yok. İhaleleri açık, şeffaf ve hızlı yapmak zorundayız. İhaleyi hakeden alır. Burada hepimiz bir aileyiz. Verimi artırdığımızda ve metroyu devrettiğimizde imkanlarımız artacaktır. O zaman sizin refah ve huzurunuz için elimizden geleni yaparız. Aslında biz tasarrufla çok şey yapıyoruz. Ama bunları anlatamıyoruz. Biz 1 yılda 18 köprü yaptık. Bunları anlatacağız. İnşaallah daha iyi sözleşmelerde birlikte olacağız."

  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Hakkı Develi de, toplu iş sözleşmesinin işçileri memnun etmesinin kendilerini mutlu ettiğini vurguladı. Develi, "hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

  Türk-İş Bölge Temsilcisi Edip Gülnar ise toplu iş sözleşmesi sürecindeki yaklaşımınından dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti, "hayırlı olsun" dileğinde bulundu ve "Umarım 44 gündür grevde olan Amylum Nişasta işçileri de toplu iş sözleşmesini imzalar ve grev sona erer" şeklinde konuştu.

  SÖZLEŞME İKİ YIL GEÇERLİ OLACAK

  Belediye-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Zeki Eker de konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a teşekkür etti. Eker, "Sayın Başkanım sözleşme sürecinde bizi hiç üzmediniz, enflasyona mağlup etmediniz. İşçisiyle, memuruyla barışık bir belediye başkanı olduğunuz için size kutluyorum" dedi.

  Sözleşme şartları hakkında bilgi veren Zeki Eker, şöyle devam etti; "1 Mart 2012 tarihinden itibaren başlayan toplu iş sözleşmemiz 2 yıl için geçerli olacak. Bin 160 işçiyi kapsayan sözleşmeye göre ilk yıl yüzde 12, ikinci yıl yine yüzde 12 işçi ücretlerine zam yapılacak. Ayrıca sosyal haklar da ilk yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 10 artacak. Bizi sevindirdiniz, sizlere minnettarız. Biz örgütlü bir gücüz. Bize bir adım gelirseniz, biz size 10 adım geliriz."

  2 yıllık görev süresi boyunca Zihni Aldırmaz'ın kendilerini hiç üzmediğini vurgulayan Zeki Eker, "Ne maaş alacağımız kaldı ne de fazla mesailerimiz. Sosyal haklarımızın da tümünü aldık. Türkiye'de örnek bir belediye yarattınız. Belediyeye disiplin getirdiniz. Size teşekkür ediyorum. Adana'ya hayırlı hizmetler yapacağınıza inanıyoruz" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından taraftar alkışlar arasında 2 yıl geçerli olacak toplu iş sözleşmesini imza altına aldılar. Sözleşmeye göre en düşük işçi maaşının 2 bin 100 liraya yükseldiği bildirildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir