Petrol
100.98
0.29%
Euro
17.6365
0.50%
Dolar
17.2853
0.41%
Altın
968.32
0.58%
Borsa
2414
0.24%
Bitcoin
352.749
1.72%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Capital Economics'ten Türk Lirası'na büyük övgü

  Capital Economics'ten Türk Lirası'na büyük övgü

  Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 20'nin üzerinde değer kazanan ve 2021'in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimi oldu.
  • AA
  • 18.02.2021 - 07:28
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 09:03

  Londra merkezli ekonomik araştırma danışmanlığı Capital Economics, Türkiye ekonomisindeki politika değişiminin etkilerine ilişkin Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından kaleme alınan bir değerlendirme yayınladı.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politikasındaki değişimin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmayı desteklediğine işaret edilen değerlendirmede, bunun daha da ilerlemesi gerektiği kaydedildi.

  EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN GELİŞMEKTE OLAN PARA BİRİMİ

  Değerlendirmede, dolar/TL'nin bu yılın sonunda 6,25 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi.

  TCMB'nin parasal koşulları sıkılaştırarak sadeleşmeye gittiği anımsatılan değerlendirmede, bankanın iletişimini iyileştirmek için çaba sarf ettiği ve enflasyonla mücadelenin daha ciddiye alındığı aktarıldı.

  Değerlendirmede, yatırımcıların, ortodoks politikaya geçişin kalıcı olacağından emin göründüğüne işaret edilerek Türk Lirası'nın, geçen yıl kasım ayında en düşük noktaya ulaşmasının ardından dolar karşısında yüzde 20'nin üzerinde değer kazandığı ve 2021'in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimi olduğu ifade edildi.

  Capital Economics ten Türk Lirası na büyük övgü #1

  RİSK PRİMİNDE DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

  Türk Lirası'nın değer kazanmasının risk primindeki düşüşle desteklendiğine dikkat çekilen değerlendirmede, genel olarak yatırımcıların Türkiye'ye yönelik görüşlerinin, daha önce öngörülenden hızlı iyileştiği vurgulandı.

  Değerlendirmede, hükümetin jeopolitik gerilimleri hafifletmeye yönelik adımlarının cesaret verici olduğu belirtilerek, Türkiye'nin risk priminin düşmeye devam edebileceği aktarıldı.

  TCMB'nin parasal koşulları tahmin edilenden daha sıkı tutmasının beklendiğine işaret edilen değerlendirmede, bunun enflasyonun düşürülmesine ve zamanla yerel para cinsinden tahvil getirilerinin lirayı desteklemesine yardımcı olacağı kaydedildi.

  Capital Economics, 13 Ocak'ta yayınladığı raporda, 2021 sonunda dolar/TL için 7 öngörüsünde bulunmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir