Dolar
6.8594
-0.0072%
Euro
7.7856
0.0179%
Altın
1802.57
0%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
397.546
0.001%
Bitcoin
63444.63
-0.7275%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Faruk Çelik: Emekli maaşları ile ilgili bir çalışmamız yok

  Çalışma Bakanı Faruk Çelik, en düşük emekli aylığının 2 bin TL'ye yükseltilmesi konusunda herhangi bir çalışma bulunmadığını bildirdi.
  • 27.06.2014 - 10:56
  Faruk Çelik: Emekli maaşları ile ilgili bir çalışmamız yok

  Faruk Çelik: Emekli maaşları ile ilgili bir çalışmamız yok #1

  CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, soru önergesinde yapılan araştırma sonuçlarına göre emeklilerin asgari yaşam standardı için en düşük emekli maaşının 2 bin TL olması gerektiğini belirterek, "Bu konuda herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

  KANUNU HATIRLATTI

  Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre bağlanan gelir ve aylıkların, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirleneceğinin hüküm altına alındığını söyledi.

  Faruk Çelik kimdir?

  Faruk Çelik ile ilgili tüm haberler

  EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2 BİN TL OLACAK MI?

  Kanunu hatırlatan Çalışma Bakanı, en düşük emekli aylığının 2 bin TL'ye yükseltilmesi konusunda kurumca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmadığını açıkladı.

  EMEKLİ PROMOSYON ALACAK MI?

  Çalışma Bakanı, kurumca emekli ve hak sahiplerine promosyon ödemesi ile ilgili toplantıların gerçekleştirildiğini, görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını söyledi.

  SAĞLIKTA KATKI PAYI KALKACAK MI?

  Çalışma Bakanı, sağlıkta katkı payı uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin soruya Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununu hatırlatarak yanıt verdi. Çalışma Bakanı, katılım paylarında ve bazı sağlık hizmetleri için gereksiz kullanımı azaltma, sağlık hizmetlerinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, kişilerin prime esas kazançları, gelir ve aylıklarının tutarı ve benzeri ölçütler dikkate alınarak yüzde 10 ila yüzde 20 arasında olmak üzere kurumca belirleneceği hükmünün öngörüldüğünü kaydetti.

  Görüş Bildir