Dolar
7.321
-0.1718%
Euro
8.6634
0.2499%
Altın
1921.5
0.2849%
Borsa
1114.52
0.0305%
G. Altın
454.327
0.503%
Bitcoin
83958.79
-0.7229%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Çin gelir eşitsizliğine savaş açtı

  Dünya ihracat devi Çin'de gelir eşitsizliğiyle mücadele için yol haritası hazırlandı.
  • 30.01.2013 - 15:37
  Çin gelir eşitsizliğine savaş açtı

  Çin gelir eşitsizliğine savaş açtı #1

  ENSONHABER.com / ÖZEL HABER   Dünyanın en büyük ilk 5 ekonomisinden biri olan Çin, Birleşmiş Milletler'in İnsani Gelişme Endeksi verilerine göre pek çok 3. dünya ülkesinin gerisinde. İç pazarda tüketimin giderek azaldığı ve sosyal adaletsizliğin ve gelir dağılımındaki uçurumların giderek arttığı Çin'de, son 10 yıldır bu duruma yönelik vaatler veriliyor. Ucuz emeğe dayalı bir ekonomiye sahip olan Çin, geçtiğimiz aylarda iPhone fabrikalarında çalışan işçilerin intiharlarıyla da gündeme gelmişti. Ayrıca Çin'in ekonomik büyümesinde 7 çeyrektir devam eden yavaşlamadan sonra Çin'in iç pazarda tüketimi artırma yoluna gidip gitmeyeceği de tartışılan başlıca unsurlardan biriydi.

  ZENGİN VE FAKİR ARASINDAKİ UÇURUM AÇILIYOR

  Güneybatı Maliye ve Ekonomi Üniversitesi ile Çin Halk Bankası'nın ortaklaşa kurduğu Çin Aile Ekonomisi İnceleme ve Araştırma Merkezi tarafından 8 bin 438 aile üzerinde yapılan araştırmaya göre, şehirlerde yaşayanların Gini katsayısı 0,56 iken, kırsal bölgelerdeki ailelerde bu oran 0,6 olarak tespit edildi. Buna göre Çin'in Gini katsayısı 0,61 olarak çıktı. Bir ülkedeki milli gelir farklılığını belirlemede kullanılan Gini katsayısında rakam yükseldikçe gelir dağılımındaki eşitsizlik artıyor. Bu rakamın 0,6 ve üzeri olması gelir dağılımında büyük bir eşitsizliğe işaret ediyor.

  Araştırmada ayrıca temmuz 2012 işsizlik oranı yüzde 8,05 olarak saptandı. Bu oranın resmi rakamın yaklaşık iki katı olması dikkat çekti.

  İŞGÜCÜNE YATIRIM YAPILMASI GÜNDEMDE

  Wall Street Journal'ın haberine göre 8 yıl önce Çinli devlet planlamacılarına önemli bir görev verildi. Çin'in zengin ve fakir nüfusu arasındaki büyük sosyo-ekonomik uçurumu kapatmak için bir proje üretmeleri istendi. Başkan Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao iktidara gelirken verdikleri sözlerin kalbinde bu "uyumlu toplum" sözü vardı. Onların vizyonu kamu işletmelerinin kârından transfer etmek anlamına gelse de işçinin ve çiftçinin gelirini hızla yükseltmekti.

  KARLI KAMU KURULUŞLARI DÜZENLEMEYE KARŞI

  Sonunda düzenlenen plan bu hafta Başbakan Jiabao'nun zorlamasıyla duyuruldu. Yarım düzine taslaktan sonra en önemli tekliflerden bazıları kamu işletmelerinin karşıtlığın nedeniyle yumuşatıldı ya da tamamen askıya alındı. Sonuç olarak refahın nasıl paylaşılacağına dair uygulamalı bir yol haritasındansa bir takım yazılı düzenlemeler yapıldı.

  "ELİTLER EŞİTSİZLİK REALİTESİYLE YÜZLEŞMELİ"

  Politikaların temel hedefinin işletmelerin gelirini azaltmak ve işgücüne ödenen payı artırmak olduğunu söyledi. Devlet Bilgi Merkezi Araştırmacısı Qi Jingmei. Ama tekel şirketler ve kamu işletmesi bankalar kar paylarından daha fazla vermek istemiyorlar ve hükümetin bu yeniden gelir dağılımı planına sıcak bakmadıklarını ifade ettiler.

  Çin'in yeni Komünist Partisi Başkanı Xi Jinping planın sorunları olduğunun altını çizerek planın büyümede duraksamaya ve sosyal huzursuzluklara yol açabileceğini ifade etti.

  ZENGİN FAKİRDEN 65 KAT FAZLA KAZANIYOR

  Çin Ulusal Ekonomiik Araştırma Vakfı Müdür Yardımcısı Wang Xiaolu ve Kaliforniya Üniversitesi'nde ekonomist Wing Thye Woo statükodan beslenen elitlerin eşitsizlik realitesiyle yüzleşmesi ve yolsuzlukla mücadeleye ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ettiler. Woo bu sözkonusu "gizli" ve kayıtdışı gelirin hesaplanabilmesi halinde Çin hane halkındaki yüzde 10'luk en zengin kesimin gelirinin yüzde 10'luk en fakir kesimden 65 kat fazla değil 23 kat fazla olacağını iddia etti.

  ZENGİNDEN ALIP FAKİRE VERECEKLER

  Gelir eşitsizliğindeki uçurumun Çin ekonomisini yeniden yapılandırmak için harcanan çabayı baltalasa dahi bu durumun daha az ihracat ve yatırım ile daha fazla tüketici harcamasına bağlı olduğunu söyleyen Xiaolu fakir kesimin cebine daha fazla para girmesi ve eşitsizliğin azalması halinde iç tüketimin yükseleceğini ifade etti.

  Xiaolu Çin'de esen değişim rüzgarlarına en çok karşı çıkan grupların başında ise enerji, ulaştırma, bankacılık ve telekomünikasyon alanlarında faaaliyet gösteren çok kârlı kamu işletmeleri geldiğini söyledi.

  Aynı zamanda devlet yayın organları kamu işletmelerindeki CEO'ların maaşlarının kısılmasını da gündeme getirdiler ve son plan bu konuyu da düzenleyen maddeler içeriyor.

  Görüş Bildir