Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
147.959
-1.92%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 6 C

  Çin'e kanatlı et ve ürünleri ihracatımız başladı

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kapılarının Türk kanatlı sektörüne açıldığını ve 6 Kasım itibarıyla ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatının başladığını bildirdi.
  • AA
  • 10.11.2020 - 11:05
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 11:15
  Çin'e kanatlı et ve ürünleri ihracatımız başladı

  Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında uzun süredir devam eden resmi temas ve görüşmelerin ardından "Türkiye'den Çin'e İhraç Edilebilecek Kanatlıların Denetimi, Karantina ve Veteriner Sağlık Şartları Hakkında Protokol Taslağında" anlaşma sağlandığı duyuruldu.

  İLK İHRACATI 38 İŞLETME YAPACAK

  Hazırlanan veteriner sağlık sertifikası modeli ve ülkeden ihracat talebi bulunan 38 işletme bilgisi, Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerine iletildi. Anlaşmaların ardından 15 Ekim itibarıyla kanatlı et ve ürünleri ihracatının önü açıldı.

  “ÜLKEMİZDEN ÇİN'E İLK KEZ KANATLI ET VE ÜRÜN İHRACATI”

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'den Çin Halk Cumhuriyeti'ne kanatlı et ve ürünleri ihracatının yapılması amacıyla yürütülen çalışmaların meyvelerini verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

  "Ülkemizden Çin'e ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatı gerçekleştirildi. 6 Kasım itibarıyla ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatı somut olarak başladı. Bakanlığımız tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda, kanatlı eti ve ürünleri ihracatında dünyanın önemli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin kapılarını Türk kanatlı sektörüne açması, sektörümüz açısından çok önemlidir.

  "ONAYLI İŞLETME SAYISININ ARTIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞACAĞIZ"

  Önümüzdeki süreçte daha fazla kanatlı işletmesinin ihracat yapması için Bakanlık olarak onaylı işletme sayısının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek."

  Bakan Bekir Pakdemirli

  "73 ÜLKEYE KANATLI ETİ İHRAÇ EDİYORUZ"

  Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin kanatlı et üretiminde dünyada sayılı ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

  "Üretimden tüketime tüm aşamalarda gıda güvenilirliğini uyguluyoruz. Bu güvenilirliği sağladığımız için söz konusu ürünlerimizi Irak, Gürcistan, Japonya, Rusya Federasyonu ve Gümrük Birliği ülkelerinin de dahil olduğu toplam 73 ülkeye ihraç etmekteyiz. 2019 yılında 613 milyon dolar, kanatlı et ve ürünleri ihracatı gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde bu ihracatımızı daha artırmayı hedefliyoruz."

  "SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATI DA BAŞLADI"

  Bakan Pakdemirli, bu yıl içerisinde Çin'e süt ürünleri ihracatının da başladığını ve 56 işletmenin onaylandığını anımsatarak, hali hazırda süt ürünleri ihracatının sorunsuz şekilde devam ettiğini vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir