Petrol
87.41
0.26%
Euro
18.1984
0.23%
Dolar
18.5363
0.16%
Altın
994.39
0.65%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.866
0.48%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Çinliler ilkokul mezunu Türk'ün peşinde

  Çinliler ilkokul mezunu Türk'ün peşinde

  25 yıl önce icat ettiği makineyle tarihi eserlerin kopyasını yapan Yılmaz Kılıkçı’nın başı Çinliler’le dertte.
  • 27.03.2012 - 14:22

  Çinliler ilkokul mezunu Türk ün peşinde #1

  İlkokul mezunu 83 yaşındaki Yılmaz Kılıkçı, icat ettiği makineyle orjinalleri müzede bulunan tarihi eserlerin kopyasını yapıyor.

  MAKİNENİN PATENTİNİ ALDI

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle 25 yıldır 100'ün üzerinde tarihi eseri kopyalayan Kılıkçı'nın gerçeğinin birebir kopyası olarak ürettiği heykeller, başta Bill Clinton olmak üzere çok sayıda devlet adamına hediye edildi. Dünyada tek olan makinenin patentini alan Kılıkçı'nın en büyük sıkıntısı, katıldıkları fuarları ziyaret eden Çinliler'in icadını kopyalamaya çalışması.

  HERKES DELİ GÖZÜYLE BAKTI

  Bugün gazetesinin haberine göre; icat ettiği makinenin dünyada tek olduğunu söyleyen Kılıkçı bu işe nasıl başladığını şöyle anlattı: "Yaptığım çizimleri tornacıya götürdüm. Böyle bir makine yapılamayacağını söyledi. 1 yılda makinamı bitirdim ve heykel kopyalamaya başladım. Herkes deli gözüyle baktı. Şimdi 3 metrelik heykelleri kopyalayalamayı başardık."

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  DEĞERİ ANLAŞILMADI

  Türkiye'nin ilk heykel kopyacısı olduğunu belirtenKılıkçı, "Katıldığımız fuarlarda ürünlerimi gören Çinliler, alım yapma bahanesiyle fabrikamıza gelip kopyalama makinemin fotoğrafını çekmek istiyor. Taklitçilikleriyle tanınan Çinliler makinenin kopyasını yapmaya çalışıyor. Ancak sır gibi saklıyorum" dedi. Tarihi eser kopyalamanın çok hassas bir iş olduğunu ifade eden Kılıkçı şunları söyledi "Silikon kalıpların tarihi eserlere en ufak bir zararı yok. Böyle olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı kopyalama izni verdi."

  CLINTON AİLESİNE HEDİYE

  Türkiye'deki ve dünyadaki birçok müzede Yılmaz Kılıkçı'nın makinesinden çıkan kopya eserler sergileniyor. Kılıkçı "Yaptığım kopyalar Türkiye'ye ziyarete gelen devlet adamlarına hediye edildi. Bunların içinde Bill Clinton ile eşi Hillary Clinton da var. Yurtdışından da çok talep var. Japonya'da kurulan antik köyün tüm eserlerini kopyaladık" dedi.


  Görüş Bildir