Petrol
84.42
1.88%
Euro
17.8861
0.86%
Dolar
18.4774
0.01%
Altın
973.73
1.11%
Borsa
3281
0.63%
Bitcoin
375.256
6.56%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Deterjan ambalajları değişiyor

  Kimya sektörü, 23 Haziran itibari ile yürürlüğe girecek olan deterjan tebliğine hazırlanıyor.
  • 14.06.2012 - 12:06
  Deterjan ambalajları değişiyor

  Deterjan ambalajları değişiyor #1

  Ürün içeriğinde kullanılan olumlu olumsuz tüm maddelerin etiketlerde yazılmasını öngören yeni tebliğ çerçevesinde ambalaj üzerlerinde bebek fotoğrafları kullanılması da yasaklanacak. Özellikle bebek fotoğrafları ile ilgili uygulamaların pek çok markaya yeni ambalaj maliyeti getirmesi bekleniyor.

  ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

  Ev bakım ve temizlik ürünleri alanındaki yatırım ve hedeflerini dün İstanbul'da düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Hayat Kimya Ev Temizlik Ürünleri Kategori Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, yakın zamanda devreye girecek yeni deterjan tebliğinin önemli değişimler yaratabileceğini vurguladı.

  Eğilmez, 23 Haziran'da devreye girecek tebliğin ambalaj üzerinde çeşitli değişiklikler öngördüğünü aktardı. Artık deterjan içeriğinde kullanılan tüm maddelerin olumlu da olumsuz da olsa kullanım oranları ile birlikte ambalaj üzerinde yer verileceğini aktaran Eğilmez, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda katı bir tutum içinde olduğunu söyledi. Eğilmez, artık ambalaj üzerinde bebek fotoğraflarının da kullanılamayacağını açıkladı. 23 Haziran sonrası tüm üretim bantlarında yeni ambalajların kullanılacağını anlatan Eğilmez, tüm firmaların ellerindeki stokları bakanlığa bildirdiklerini açıkladı.

  MISIR'DA DETERJAN FABRİKASI İÇİN FİZİBİLİTE YAPILIYOR

  Toplantıda konuşan Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil ise halen Cezayir, Bulgaristan, Mısır ve İran'da üretim yaptıklarını, Rusya'da da yeni bir fabrika için çalıştıklarını aktardı. Mısır'da bulunan temizlik kağıtları fabrikasına deterjan ürünlerini de ekleyeceklerini açıklayan İdil, bu konuda fizibilite çalışması yaptıklarını, var olan fabrikalarına entegre bir model düşündüklerini aktaran İdil, geçen yıl 850 milyon dolar olan cirolarını bu yıl yeni yatırımların da eklenmesi ile birlikte 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir